e shtunë 15 maj 2021
e shtunë 15 maj 2021

 

 

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar protokollin lidhur me masat antiCOVID-19 gjatë procesit zgjedhor dhe ditës së votimit.

 

Në  pikën e parë të protokollit thuhet se një nga veprime e para që duhet të ndërmarrin punonjësi e zgjedhjeve dhe votuesit është se duhet të qëndrojnë në shtëpi nëse kanë ethe, simptoma të frymëmarrjes ose nëse mendojnë se janë të sëmurë.

 

Ndërsa për personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të zbatojnë rregullat e përcaktuara nga Ministria e Shëndetësisë duke u vetëkarantinuar.

 

Një nga kushtet që kërkohet të përmbushet për sallat që do të përdoren si qendra votimi është se duhet të kenë hyrje dhe dalje të ndryshme në mënyrë që të respektohet distancimi fizik.

 

Në hyrje do të ketë shenja orientuese për masat kundër COVID-19 si dhe do të ketë dezinfektant për duar.

 

Çdo votues duhet të jetë i pajisur me maskë dhe kutitë e votimit duhet të jenë të vendosura të paktën 2 metra larg vendqëndrimit të anëtarëve të komisionit, po ashtu dhe dhomat e fshehta të votimit.

 

Protokolli i Ministrisë së Shëndetësisë thotë se një ditë para procesit të votimit është e detyrueshme dezinfektimi i ambienteve.

 

Për anëtarët e komisioneve është i detyrueshëm plotësimi i një formulari ku deklarohet se nuk kanë temperaturë apo shqetësime të tjera të lidhura me COVID-19. Ulja e tyre duhet të jetë në distancë 1.5 m larg njëri-tjetrit.

 

Gjithashtu në çdo qendër votimi, në ambientet e brendshme nuk do të lejohen më shumë votues se sa numri i dhomave të fshehta.

 

Gjithashtu do të ndalohet grumbullimi i shumë personave para qendrave të votimit dhe do të ruhet distanca prej 1.5 metra.

 

 

Më shumë

Varhelyi në Tiranë, 145 mijë vaksina donacion: Pa parlament të plotë nuk ecet drejt BE

Komisioneri europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, tha sot në Tiranë se “pa një parlament të plotë nuk është e mundur të ecet drejt Bashkimit Europian”. Ai bëri këto komente në përgjigje të një pyetje lidhur me situatën politike në Shqipëri pas zgjedhjeve të 25 Prillit.   Opozita në vend i mbahet qëndrimit të saj […]

Socialistët fitojnë zgjedhjet me ndihmën e ndryshimeve kushtetuese

Partia Socialiste fitoi një mandat të tretë dhe të paprecedent në zgjedhjet e së dielës duke marrë afërsisht të njëjtën sasi votash me vitin 2017 ndërsa garimi i ndarë i PD dhe LSI i solli atyre mandate të humbura në disa fushëbeteja kyçe. Deri mëngjesin e së martës janë numëruar rreth 90% e kutive […]

“Terra Data” kompania izraelite e inteligjencës artificiale gjeti fituesin e zgjedhjeve në Shqipëri

Bëhet fjalë për “Terra Data Analytics”, një kompani e analizimit të të dhënave digjitale dhe e marketingut digjital, e cila ka parashikuar rezultatin e saktë të zgjedhjeve në vende të ndryshme, përfshirë këtu ato lokale në Turqi, zgjedhjet presidenciale në Kroaci, por edhe ato në SHBA e Izrael.   Në Tiranë është dikush që […]

Ambasadorja amerikane: Liderët politikë duhet të presin me durim rezultatin

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka dhënë një deklaratë për shtyp nga KZAZ 39, ku u bëri thirrje kandidatëve dhe udhëheqësve politikë që të presin në qetësi dhe durim rezultatin e zgjedhjeve.   “Detyra e kandidatëve dhe udhëheqësve politikë është që të presin të qetë dhe me durim rezultatin. Në entuziazmin e momentit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara