e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

 

Një video e shpërndarë nga ministrja e Bujqësisë, Milva Ekonomi nga disa sera në Lushnjë u bë dje virale në mediat sociale duke ngjallur diskutime në opinionin publik për praninë e rrënjve të kanabisit të mbjella në këtë strukturë.

 

Ndërkohë që ministrja bisedonte me një agronom, pranë rrënjëve të domateve vihet re edhe një bimë kanabis sativa.

 

Pasi çështja mori vëmendje dhe u bë mediatike, pamjet origjinale u censuruan nga “Facebook”-u i ministres Ekonomi, ato u modifikuan dhe u ripostuan pa pamjet e kanabisit. Pasi çështja ngjalli reagime të shumta, Ministrja e Bujqësisë dhe e Zhvillimit Rural ka dalë me një reagim për mediat ku konfirmon mbjelljen e bimëve narkotike në sera.

 

Megjithatë në njoftim thuhet se bimët narkotike janë mbjellë pas kërkesave të Prokurorisë dhe Policisë së Shtetit për llogari të hetimeve.

 

 

REAGIMI I PLOTË I MBZHR

 

Në vijim të disa raportimeve dizinformuese në media të ndryshme informojmë si më poshtë:

 

Qendra e Transferimit të Teknologjive Bujqësore (QTTB) Lushnjë, ka në objektin e punës kërkimin/transferimin e teknologjive bujqësore për kulturat perimore dhe grurin si dhe identifikimin, testimin, përshtatjen e metodave dhe inputeve të reja në praktikat bujqësore. Kjo qendër disponon edhe një serrë për prodhimin dhe testimin e fidaneve të llojeve të ndryshme.

 

QTTB Lushnjë, në fushën e saj të veprimtarisë bashkëpunon me ente publike dhe private. Në këtë kuadër, bazuar në kërkesat e Prokurorisë /Policisë së Shtetit, kryen për llogari të hetimeve të tyre mbjelljen e farërave të bimeve të dyshuara si bimë narkotike. Bimet në fjalë janë mbjellë sipas kërkesës së tyre më shkresën numër 369, datë 4.05.2021.

 

Kjo formë e bashkëpunimit është e hershme dhe e vazhdueshme midis QTTB-ve dhe Prokurorisë/Policisë, në funksion të evidentimit të farërave të dyshuara nëpërmjet mbjelljes dhe rritjes deri në një fazë të caktuar.

 

Që prej vitit 2010 kjo procedure bëhet sipas një protokolli të përcaktuar qartë, që fillon nga marrja në dorëzim e farërave, mbjellja e tyre, shërbimet dhe dorëzimi i bimëve sipas dokumentacionit përkatës. Për mbjelljen e këtij numri të kufizuar bimësh shfrytëzohen të njejtat ambiente që përdoren edhe për kultivimin e bimëve të tjera.

 

 

 

Më shumë

Pekin 2022: Lojërat Olimpike Dimërore pa spektatorë të huaj

Kina do të lejojë vetëm spektatorë vendas në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin. Edhe rregullat e mbrojtjes ndaj koronavirusit për atletët janë bërë të qarta.   Ashtu si në Lojërat Olimpike dhe Paralimpike të Verës në Tokio edhe në Pekin në Lojërat Dimërore do të ketë masa kufizuese për shkak të pandemisë së […]

Tetori Rozë – 1 në 8 gra me kancer gjiri!

Tetori, në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit.   Jepini vetes vetëm 30 minuta kohë për shëndetin tuaj.  Sot 1 në 8 gra diagnostikohet me kancer të gjirit.  Kapja e hershme e kësaj sëmundje të shpëton nga vdekja. Mesazhi vjen nga gra që janë përballuar me sëmundjen […]

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare të marrëdhënieve mes të dy vendeve. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria i kishin vedosur marrëdhëniet diplomatike në vitin 1922, 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Por në vitin 1939, pas pushtimit të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara