e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

 

Komisioni i Jashtëm në Parlamentin Evropian ka mbështetur mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Tiranën dhe Shkupin pa shtyrje të mëtejshme kur të jenë përmbushur të gjitha kushtet e vendosura nga Këshilli Europian në muajin Mars të vitit të kaluar. Në draft raportin e miratuar për vendin tonë parakushti i parë mbetet reforma zgjedhore që do të zbatohet procesin e zgjedhjeve të përgjithshme të 25 Prillit.

 

Këto zgjedhje u konsideruan nga të gjitha grupimet politike si një test për pjekurinë politike të vendit. Eurodeputetët evidentuan edhe nevojën për funksionimin e plotë dhe eficente të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës Lartë, si dhe funksionimin e qëndrueshëm dhe pa shkëputje të Gjykatave të Apelit. Është vlerësuar arritja e kuorumit minimal të gjykatësve në Gjykatën Kushtetuese dhe fakti që Gjykata e lartë ka nisur trajtimin e më shumë se 1000 dosjeve të mbetura peng në këto tre vite. Në draft raportin që pritet të miratohet edhe në seancë plenare së shpejti bëhet thirrje që të hetohen rastet e korrupsionit të nivelit të lartë dhe t’i jepet fund pandëshkueshmërisë.

 

Për Byronë Kombëtare të Hetimit nënvizohet nevoja e vazhdimit të procesit të rekrutimit të stafit të hetimit. Nënvizohet nevoja e rezultateve të prekshme në hetime të pavarura dhe të paanshme që çojnë në ndjekje penale ndaj zyrtarëve që bashkëpunojnë krimin e organizuar dhe janë të përfshirë në korrupsion. Po ashtu, ashtu si edhe në raportin më të fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit bëhet thirrje për shtimin e hetimeve kundër pastrimit të parave. Eurodeputetët shprehën shqetësim për ndalimin e kërkesave të pabazuara për azil dhe kthimin e azilkërkuesve të paligjshëm në Shqipëri.

 

 

 

 

Më shumë

Një muaj nga zgjedhjet, Rama dhe Basha çelin fushatën nga qendra e Tiranës

Dy partitë e mëdha politike hapën të enjten në mbrëmje fushatat e tyre për zgjedhjet e 25 prillit.   Në sheshin “Nënë Tereza” të tejngjeshur me përkrahës opozitarë dhe automjetet e tyre, Partia Demokratike zhvilloi tubimin e vet, duke shkelur rregullat e pandemisë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, ku mijëra pjesëmarrës nuk ruanin distancën […]

Incidente mes militantëve partiakë në Ditën e Verës

Grupe militantësh partiakë të qeverisë dhe të opozitës u përplasën fizikisht mes tyre në qytetin e Elbasanit, qendra tradicionale festive e Ditës së Verës.   Përkrahës të dy partive kryesore pritën me brohoritje fyese kryetarët socialist dhe demokrat, duke u përplasur edhe fizikisht me njëri tjetrin, pa ndonjë dëmtim shëndetësor midis tyre.   Të […]

Presidenti konfrontohet me policët bashkiakë për partinë Fryma e re Demokratike (video)

Presidenti Ilir Meta është përplasur me efektivë të policisë në ambientet e Partisë Fryma e re Demokratike. Kreu i shtetit tha se ishte telefonuar nga drejtuesi i kësaj partie Sali Shehu, ndërkohë që policia kishte shkuar në zyrat e FRD-së me një vendim të Bashkisë së Tiranës.   Në shkresën e dërguar 10 […]

Partitë shpallin listat e kandidatëve për deputetë: Ngelen jashtë figura të njohura të PD dhe PS

Dy partitë më të mëdha dorëzuan pak pas mesnate listat e kandidatëve të tyre për deputetë në zgjedhjet e 25 Prillit. Si socialistët ashtu dhe demokratët kanë bërë ndryshime të forta krahasuar me emrat e 4 viteve më parë, por ato dallojnë nga qasja në rreshtimin e kandidatëve në atë që quhet zona e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara