e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Mjekët marshuan me familjet dhe miqtë e tyre në qytetin e dytë më të madh të Greqisë në Selanik të shtunën, jo për të protestuar, por për të demaskuar dezinformimin në lidhje me maskat e fytyrës që po përdoren gjatë pandemisë së coronavirusit.

Disa dhjetëra njerëz ecën me shpejtësi dhe vrapuan 2 kilometra nëpër Selanikun qendror ndërsa kishin maska në fytyrë dhe më pas matën nivelet e tyre të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit, duke konstatuar se të gjithë parametrat mbeteshin normalë.

Kundërshtarët e përdorimit të detyrueshëm të maskës së fytyrës kanë përhapur pretendimin se mbajtja e tyre shkakton vështirësi në frymëmarrje dhe është e dëmshme për shëndetin. Mjekët e specializuar në mjekësinë respiratore donin t’u provonin se ata e kishin gabim.

“Maskat e fytyrës, krahas distancës shoqërore dhe higjienës personale, janë masa e vetme e mbrojtjes kundër coronavirusit”, i tha ‘Associated Press’, pulmonologu Iraklis Titopoulos.

“Nuk do të kisha besuar kurrë se një pjesë kaq e madhe e popullsisë do të mohonte një gjë që është kaq e dukshme”, tha ai.

Shumë individë me probleme kronike të mushkërive po u bëjnë presion mjekëve të tyre për të shkruar deklarata betimi që do t’i përjashtonin nga mbajtja e maskave, tha Titopulos. Të tjerët kërkojnë të justifikohen nga vajtja në punë.

Rastet e reja të coronavirusit janë rritur në Greqi që nga fillimi i gushtit, me gati 80% më shumë se 19.300 e rasteve të konfirmuara në vend që nga ajo kohë.

Me përfundimin e sezonit turistik, autoritetet fajësojnë njerëzit që nuk mbajnë maska dhe nuk mbajnë distancën shoqërore për rastet në rritje, raporton euronews.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis tha të shtunën se ndërsa bllokimet lokale do të përdoren për të shmangur sa është e mundur përhapjen e coronavirusit, një bllokim i dytë në të gjithë vendin është “pothuajse i pakonceptueshëm”. Në të njëjtën kohë, ai tha se priste tre-katër muaj shumë të vështirë përpara.

Më shumë

Masat kufizuese, Greqia ndahet më dysh, maska me detyrim në çdo ambient, ora policore shtrihet në gjithë vendin

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.   Bllokimi special, […]

Zjarri shkatërron kampin më të madh të migrantëve në Greqi

Një zjarr është raportuar të ketë shkatërruar kampin më të madh të migrantëve në Greqi. Kampi i stërngarkuar Moria gjendet në Ishullin Lesbos. Rreth 25 zjarrfikës dhe 10 pajisje tjera kanë luftuar zjarret ndërkohë që migrantët janë evakuuar. Gjendja shëndetësore e disa prej tyre është rënduar për shkak të ekspozimit ndaj tymit. Në disa […]

COVID-19/ Greqia: Pas 16 gushtit, test për udhëtarët, vetëm pika e Kakavijës dhe e Kapshticës janë të hapura

Qeveria greke njoftoi masa të reja kufizuese për të trajtuar shpërthimin e rasteve të koronavirusit në kufijtë e saj me Shqipërinë, të cilat bëhen detyruese pas 16 gushtit.   Sipas deklarimeve të zëdhënësit të qeverisë greke Aristotel Pelonis, të bëra të hënën pas një takimi të komitetit ndërqeveritar për pandeminë, është përcaktuar një regjim […]

Qeveria greke zgjat me 90 ditë lejet e qëndrimit për punëtorët sezonalë

Autoritete greke të Mbrojtjes Civile njoftuan se në këshillim me Ministrinë e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit, zgjatën lejet e qëndrimit për 90 ditë për mijëra punëtorë sezonalë, pjesën më të madhe të të cilëve e përbëjnë shqiptarët. Punëtorët kërkohet të paraqesin një kërkesë tek autoritetet kompetente që shoqërohet me një deklaratë të përgjegjësisë së […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara