e diel 17 janar 2021
e diel 17 janar 2021

 

Mjekët dhe infermierët e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’ pritet që të protestojnë sot në orën 10:00 në sheshin para spitalit nr. 1 të QSUT.

 

Kjo protestë është paralajmëruar nga Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor, dhe peticioni mban firmën e 12 mjekëve.

 

Duke ngritur shqetësimet e tyre, të krijuara nga situata e pandemisë mjekët kanë paraqitur 4 kërkesat e tyre:

 

  1. Të shpallen dëshmorë të kombit të gjithë ata pjesëtarë të personelit shëndetësor të cilët humbasin jetën në këtë luftë.

 

  1. Të bëhet sigurimi i jetës së personelit shëndetësor me qëllim që familjet e tyre të mund të vazhdojnë jetën edhe pas fatkeqësive të mundshme

 

  1. Rritje e vlerësueshme e trajtimit financiar të personelit

 

  1. Personeli shëndetësor të çdo niveli t’i sigurohen të gjitha kushtet në punë për parandalimin e infeksionit.

 

Policia nuk ka dhënë leje për mbajtjen e kësaj proteste, duke u kujtuar mjekëve faktin se tubimet janë të paligjshme për shkak të situatës së pandemisë dhe përbëjnë rrezik për jetën e qytetarëve.

 

Ndërkohë, një orë përpara protestës së planifikuar kryeministri Edi Rama ka ftuar në takim një përfaqësi të mjekëve për të dëgjuar nga afër kërkesat e tyre.

 

Në takimin që po zhvillohet në ambientet e kryeministrisë është e pranishme edhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dhe drejtori i QSUT.

 

Përfaqësues të sindikatës së punonjësve të shërbimit shëndetësor, mes tyre kreu i sindikatës, Gentian Stroni kanë mbërritur në ambientet e kryeministrisë.

 

Më shumë

Shkencëtarët gjermanë zbulojnë shenjën paralajmëruese të formës më të rëndë të COVID-19

Studiuesit kanë identifikuar qeliza të pazhvilluara të gjakut që mund të sinjalizojnë ndërlikimet e koagulimit tek të infektuarit me COVID-19. Rastet për të qenë potencialisht të rënda mund të zbulohen tani më herët.   Është ende e paqartë se pse shumë të infektuar nga COVID-19 kanë simptoma të lehta ose aspak simptoma, ndërkohë […]

Përfituese edhe Shqipëria/ Oxford dhe AstraZeneca: Vaksina jonë deri në 90% efektive, mund të ruhet në një frigorifer normal

“Vaksina e koronavirusit të Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca është deri në 90 për qind efektive dhe mund të ruhet e sigurt në një frigorifer standard” këto janë rezultate paraprake për vaksinën anti -covid-19.   Gjatë eksperimenteve u panë dy regjime të ndryshme se si trupat përgjigjeshin. Sipas shkencëtarëve kur përdoret pak në sasi, […]

Pacientët me COVID-19 që mjekohen në shtëpi, marrin bombula oksigjeni për saldim

Bombolat me oksigjen janë më të kërkuarat aktualisht në tregun e covid. Të nevojshme për funksionimin e mushkërive te të sëmurët, përdorimi i tyre është kthyer në alarm për autoritetet shëndetësore. Në rrethe situata është kaotike.   Këtu jemi në Fier. Rezulton se qindra të sëmurë trajtohen me oksigjen nëpërmjet bombolave të improvizuara. Jashtë […]

COVID 19, Manastirliu: Situata është kritike, rastet janë dyfishuar. Kush kurohet në shtëpi do ta rimbursojmë

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu në një dalje publike tha se situata e Pandemisë COVID 19 është kritike, duke qenë se ka një dyfishim të rasteve pozitive. Në 24 orët e fundit u shënua një tjetër rekord me 593 të infektuar, ndërsa u regjistruan dhe 11 viktima të tjera. Ministrja tha se megjithatë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara