e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

Mungesa e mbikalimeve përgjatë segmentit Kukës-Morinë në Rrugën e Kombit, po kthehet në një rrezik serioz për shumë qytetarë kuksianë veçanërisht të moshuarit, të cilët kalojnë mbi trafik-ndarëse për të shkuar buzë liqenit.

 

Ata kanë vendosur edhe shkallë për të hipur mbi trafik-ndarëse, duke u kthyer në një rrezik jo vetëm për veten e tyre, por edhe për drejtuesit e mjeteve që kalojnë me shpejtësi në këtë segment rrugor.

 

Pamje të tilla, kur qytetarët tentojnë të kalojnë trafik-ndarësen për të kaluar në anën tjetër të autostradës në segmentin Kukës-Ura e Uzinës janë të përditshme.

 

Të privuar nga mungesa e mbikalimeve, banorët e Kukësit, kryesisht të moshuar që duan të shkojnë buzë liqenit, detyrohen të zgjedhin kalimin mbi trafik-ndarëse apo përmes shkallëve.

 

Banorët shprehen se mbikalimi më i afërt është mbi 2 km larg dhe kjo është arsyeja që ata zgjedhin të rrezikojnë çdo ditë duke kaluar përmes autostradës sesa të ecin për të arritur te mbikalimi.

 

“Ne pleqtë nuk kemi më takat, do të na ikte e gjithë dita”, thotë njeri prej tyre.

 

Liqeni mbetet i vetmi vend ku të moshuarit e Kukësit dhe nostalgjikët mund të kalojnë kohën e lirë. CNN Albania

 

14 maj 2020

 

 

Më shumë

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare të marrëdhënieve mes të dy vendeve. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria i kishin vedosur marrëdhëniet diplomatike në vitin 1922, 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Por në vitin 1939, pas pushtimit të […]

Krijimi i Agjencisë për Media dhe Informim, debate mes gazetarëve dhe qeverisë

Në Shqipëri, komuniteti i gazetarëve po shpreh shqetësim pas vendimit të qeverisë për krijimin e Agjensisë për Media dhe Informim. Pedagogë të shkencave të komunikimit dhe gazetarë i thanë Zërit të Amerikës, se ky vendim do të centralizojë informacionin dhe do të ngushtojë hapësirat e lirisë së medias. Zyrtarët i hedhin poshtë këto pretendime […]

Afërdita Suka, deputetja e parë shqiptare në parlamentin e Landit në Berlin

Afërdita Suka do të jetë deputetja e parë shqiptare nga Kosova në parlamentin e Landit në Berlin. E zgjedhur drejtpërdrejt nga elektorati.   Është e pamundur të mos i rrekesh hedhjes në letër të ekzaltimit shpirtëror, teksa e kupton se një shqiptare e re, intelektuale e mirëfilltë, një nënë e bashkëshorte e devotshme dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara