e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

I nxehti afrikan, pas gati 10 ditësh mësyn sërish Europën Jugore. Nga temperaturat deri 37°C të shënuara në gadishullin Iberik në ditët e para të majit, datat 13-17 maj sjellin në skajin tjetër të Europës temperatura deri në 35-40°C.

Ajri i nxehtë do të ngjiten nga Afrika drejt Mesdheut Qendror dhe Ballkanit duke bërë që termometri gjatë mesditës të ngjitet në 40°C në Jugperëndim të Turqisë. Nga sot deri mesjavën tjetër, termometri do të ngjitet nga 35°C në 38°C në Jug të Italisë dhe rajonin e Ballkanit nga Bosnja në brigjet e Greqisë, ndërsa me kulmin e kësaj vale nxehtësie do të përballet Turqia, ku termometri do të shënojë temperatura nga 39-40°C.

Më shumë

Zjarri i rënë mbi tunelin e Kalimashit dogji 220 ha tokë

Prefekti i Kukësit Zenel Kuçana zbulon detaje nga operacioni i mbrëmshëm në luftën me flakët mbi tunelin e Kalimashit ndërsa forcat janë vendosur sot në Malzi për shuarjen e flakëve atje   Ai siguroi që në një asnjë moment nuk është ndërprerë lëvizja e makinave në tunelin e Kalimashit.   “Deri në 03:00 […]

Ndotja e lumenjve nga mbeturinat dhe ujërat e zeza në Shkodër

Shkodra është një nga qytetet e Shqipërisë që rrethohet nga ujërat e lumenjve Buna, Drin dhe Kir si dhe nga ato të Liqenit të Shkdorës, i cili është edhe më i madhi në Ballkan. Por kjo pasuri natyrore e qytetit, sipas drejtuesit te shoqatës mjedisore “Eko Mendje”, Mirsad Basha, vazhdon prej vitesh të ndotet nga hedhja […]

2500 flamingo pushtojnë Pish-Poron/ Deri në fund të sezonit në dy lagunat pritet dyfishim i shpendëve

Flamingot janë kthyer për të tretin vit në në parkun e Pishë-Poros. Rreth 2500 flamingo, prej më shumë se një muaji qëndrojnë në lagunën bregdetare. Sipas specialistëve, ky është një habitat i përshtatshëm për këtë shpend të rrallë pasi është zonë kripore, e cekët dhe me ushqim të bollshëm. Në parkun e Pish-Poros ndodhen dy […]

Gjykata e Lartë pezullon punën për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Gjykata pranoi kërkesën e banorëve të 27 fshatrave të Bashkisë Tropojë dhe Shoqatës “TOKA”, Shoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Alpeve Shqiptare duke kundërshtuar projektin e ndërtimit të 2 hidrocentraleve Dragobia dhe Cerem në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës nga shoqëria koncesionare Dragobia Energy SHPK. Kjo shoqatë dërgoi kërkesë-padi në Gjykatën Administrative në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara