e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Ashtu siç kishin paralajmëruar, naftëtarët e Ballshit kanë thyer rrethimin e jashtëm të uzinës së Ballshit, që ruhej nga policë privatë dhe kanë hyrë në ambientet e jashtme të rafinerisë.

 

Kreu i sindikatës e cilësoi këtë një akt simbolik për të treguar se rafineria është bosh, nuk funksionin asnjë zyrë dhe nuk ka asnjë pronar. Sipas tij kjo është një tallje e madhe pasi brenda uzinës janë lënë të gjitha pajisjet hapur, çka përbën rrezik potencial për të gjithë qytetin, për shkak të kimikateve që gjenden në këtë uzinë.

 

“Këtu nuk ka asgjë, policët nuk e mbajnë dot rafinerinë. Këtu ka persona me mbi 40 vjet punë mbi shpatulla. Këtu nuk ka privat, dikush po bën një lojë në kurriz të naftëtarëve.  Le të vdesin këta naftëtarë në grevë urie. Do marrim menaxhimin e terrenit, shteti të vijë të marrë në dorë rafinerinë. Ne presim një përgjigje nga pronari.  Nuk është problem të marrim rafinerinë, po të bëjmë një thirrje këtu vijnë 800 naftëtarët. Po bëhet një grevë për t’i thënë pronarit hajde, kur nuk reagon ministrja e Drejtësisë për një gjyq të fituar nga naftëtarët, çfarë duhet t’u bëjmë azerëve”, tha z. Dautaj.

 

 

Naftëtarët në ditën e 17-të të grevës, të vendosur për t’u futur brenda uzinës

 

Naftëtarët e Ballshit kanë hyrë sot në ditën e 17-të grevës së urisë. Pas përplasjes së djeshme me policinë private të Uzinës, ata paralajmëruan përshkallëzim të situatës.

 

Gjatë ditës së djeshme, kryetari i shoqatës së Naftëtarëve, Sokol Dautaj paraqiti gjendje të rënduar shëndetësore, kjo për shkak edhe të lagështirës në ambientet ku po mbahet greva.

 

Pavarësisht grevës, naftëtarët ende nuk kanë pasur një komunikim nga institucionet për zgjidhjen e problematikës së tyre.

 

Naftëtarët kanë nisur të grumbullohen para rafinerisë që në orët e para të mëngjesit, ndërkohë që kanë deklaruar se do të jenë më të shumtë në numër.

 

Naftëtarët do të tentojnë sërish sot të futen brenda ambienteve të rafinerisë për të treguar se aty brenda nuk ka pronarë dhe se godina mund të jetë rrezik për jetën e banorëve të qytetit për shkak të kimikateve dhe naftës bruto që qëndron e mbyllur prej një viti.

 

Kreu i Sindikatës së Naftëtarëve, Sokol Dautaj i tha gazetarit të Euronews Albania se sot naftëtarët nuk do tërhiqen deri sa të futen brenda ambienteve të uzinës.

 

Naftëtarët e Ballshit prej 17 ditësh ndodhen të ngujuar në grevë urie, ndërsa kërkojnë pagat e prapambetura

 

Një ditë më parë, naftëtarët e Ballshit, të prirë nga kreu i Sindikatës, Sokol Dautaj tentuan të hyjnë me forcë në rafineri, por u ndeshën me rezistencën e policisë private që ruante objektin.

 

Si rezultat pati një konflikt fizik mes forcave të Policisë Private dhe Sokol Dautajt, gjendja e të cilit më vonë u rëndua.

 

 

 

 

 

Më shumë

30 vite nga rënia e bustit të diktatorit komunist Enver Hoxha

Më 20 shkurt të vitit 1991 dhjetra, mijëra studentë e qytetarë u ngritën për të shembur simbolin e komunizmit, monumentin e diktatorit Enver Hoxha, i cili ishte i vendosur në qendër të Tiranës dhe u përurua periudha e lirisë nga ideologjia e regjimi që e persekutoi, e varfëroi, e vrau popullin dhe shkatërroi […]

118-vjetori i vdekjes së figurës së shquar patriotike Papa Kristo Negovani

Papa Kristo Negovani lindi në Negovan të Kolonjës (në anën lindore të Gramozit, sot Greqi). Arsimin fillor e mori në vendlindje dhe shkollën e mesme e vazhdoi në Athinë. Papa Kristo Negovani u vendos për disa kohë në Rumani ku punoi duke ushtruar profesionin e drugdhendësit. Në atmosferën e shoqërive atdhetare shqiptare, ai u […]

Tirana, 101-vjet kryeqytet i Shqipërisë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt 1920 në Tiranë, që u caktua përkohësisht kryeqyteti i Shqipërisë, kurse përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet me statutin e Republikës Shqiptare në Janar 1925. Pas 1920 filloi popullimi me banorë të […]

Autoriteti i Dosjeve deklasifikon dosjen Nr. 64: “Ndryshimet politike në Europën Lindore, fundi i komunizmit”

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit deklasifikon dosjen Nr. 64, “Ndryshimet politike në Europën Lindore, fundi i komunizmit”.   “Të gjithë udhëheqësit u ndryshuan në vendet e Lindjes. Edhe te ne, sa të mbarojnë problemet e filluara në Lindje dhe do të ndryshojë, se Themeluesit të Partisë, njeriut që hante njerëz, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara