e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut e miratoi të hënën Naser Ziberin për detyrën e Avokatit të Popullit. 61 deputetë votuan pro, sikurse 26 nga 41 deputetët e komuniteteve joshumicë. Ligjvënësit opozitarë nuk morën pjesë në votim.

 

Opozita, si maqedonase ashtu edhe ajo shqiptare këmbëngulën që Avokati i ri i Popullit të mos jetë një personalitet politik, por një profesionist i pavarur që ka autoritet në publik mbi angazhimet rreth të drejtave të qytetarëve. VMRO-ja dhe Aleanca për Shqiptarët me Alternativën ishin mjaft kritike sidomos për faktin se zoti Ziberi ishte kandidat i Bashkimit Demokratik për Integrim për kryeministër të Maqedonisë së Veriut në zgjedhjet e fundit parlamentare të vitit 2020.

 

Opozita e quajti “pazar, shpërblimi që partia qeverisëse (BDI) i jep zotit Ziberi për shërbimin e tij me pranimin e kandidaturës si kryeministër i parë shqiptar”.

 

Opozita vlerëson se zoti Ziberi nuk do të ketë besimin e popullit dhe nuk do të mund t’i mbrojë interesat e qytetarëve mbi shkeljet që mund të ndodhin nga institucionet e drejtuara nga funksionarë të BDI-së.

 

Ndërkohë, BDI-ja e mbrojti të propozimin e saj duke thënë se zoti Ziberi i plotëson të gjitha kushtet dhe se fakti që ka qenë kandidat për kryeministër nuk e përjashton nga ky proces.

 

Në fillim të viteve ’90, para se të hynte në politikë Naser Ziberi ka qenë gazetar. Më pas ai u bë deputet e më pas ministër nga radhët e Partisë për Prosperitet Demokratik. Ai u largua nga politika në vitin 2002, për të ushtruar profesionin e noterit.

 

Zoti Ziberi pason Ixhet Memetin, i cili për gjashtëmbëdhjetë vjet ishte Avokat i Popullit. Edhe zoti Memeti më parë ishte funksionar nga radhët e PPD-së dhe ministër (i Drejtësisë) i BDI-së. Mandati i Avokatit të Popullit zgjat 8 vjet me mundësi rikandidimi për një mandat të dytë.

 

 

Më shumë

Terminali doganor në Bllatë RMV-Shqipëri, vlerësohet i panevojshëm nga autoritetet

Mungesa e një terminali doganor në Bllatë, vend kufitar Shqipëri-Maqedoni e Veriut, i detyron qytetarët e Dibrës të udhëtojnë gati 100 kilometra për të bërë zhdoganimin e mallrave. Përderisa biznesmenët me vite të tëra këmbëngulin se një terminal doganor është jetik për tregtinë e lirë dhe zhvillimin ekonomik të qytetit të tyre por edhe […]

Shkup, 112 Vjetori i Kongresit të Manastirit: Përkujtimi i ndritshëm për Zonjën e Parë të Alfabetit – Parashqevi Qiriazi

Shkup, 22.11.2020 – Dita finale e manifestimit kulturor – shkencor “Ditët e Alfabetit” në ITSHKSH-Shkup, kur shënohet edhe përvjetori i themelimit të Institutit, iu kushtua Zonjës së Parët të Alfabetit – Parashqevi Qiriazi, e cila sivjet i mbushë 50-vjet nga kalimi në amshim.   Në nderim të këtyre datave të rëndësishme për historinë kombëtare […]

Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpalli gjendjen e krizës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut të premten në mbrëmje shpalli gjendjen e krizës në gjithë territorin e vendit, për përballje më efikase me pandeminë, që e ka shkaktuar koronavirusi i ri.   Vendimi nënkupton përfshirjen edhe të Armatës në aktivitetet e rendit, si dhe në ndihmë të institucioneve shëndetësore.   Shpallja e gjendjes së […]

Shaqir Fetahu, kryetari i ri i Bashkësisë Islame në Maqedoninë e Veriut

Bashkësia fetare Islame në Maqedoninë e Veriut (BFI) zgjodhi të mërkurën kryetarin e saj të ri. Ai është Shaqir Fetahu, i cili e kishte ushtruar këtë post që prej shkarkimit të tashmë ish-kryetarit Sulejman Rexhepi para pak muajsh.   Zoti Fetahu ka qenë për shumë vite myfti i Gostivarit dhe bashkëpunëtor i ngushtë i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara