e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Një investigim i gjerë tregoi se të paktën tetë agjentë të shërbimit sekret rus duket se e kanë kryer helmimin e kritikut të Kremlinit Alexej Navalny.

 

Aleksej Navalny u helmua nga agjentët e shërbimit sekret rus të brendshëm FSB si pjesë e një operacioni kompleks – të paktën kjo del në pah nga puna investigative e disa mediave. Të paktën tetë punonjës të FSB-së janë identifikuar, raporton revista gjermane “Der Spiegel”, e cila hulumtoi së bashku me platformat investigative “Bellingcat” dhe “The Insider” si dhe transmetuesin amerikan të lajmeve CNN.

 

Të identifikuarit janë gjashtë agjentë ekzekutues dhe dy të dyshuar si drejtues ekzekutivë. Edhe Navalny i shpërndau njoftimet: “Unë e di kush donte të më vriste,” tha ai dhe publikoi edhe fotografi të tetë burrave.

 

Vlerësimi i lidhjeve të telefonave celularë, GPS dhe të dhënat e vendndodhjes, si dhe analizat e shumë listave të të pasagjerëve të linjave ruse të fluturimeve bëjnë të mundur të kuptohet se kritiku i Kremlinit ka qenë në qendër të vëmendjes së ekipit të FSB që nga viti 2017, sipas “Der Spiegel”. Sipas kësaj, agjentët e FSB kishin fluturuar ë shumë se 30 herë paraprakisht në destinacionet e udhëtimit të Navalny-t, dhe menjëherë pas tij janë kthyer në Moskë.

 

Agjentët e shërbimit sekret me “histori të mëparshme”

 

Dy drejtuesit e dyshuar thuhet se u përkasin dy njësive të FSB-së që tashmë janë vënë në lidhje me helmimet edhe në të kaluarën: “Instituti për Kriminologji” dhe “Qendra për Teknikat e Veçanta” mbi të. Sipas investigimit, njëri nga dy drejtuesit komunikonte rregullisht me laboratorë kimikë të lidhur me programin Noviçok të Rusisë. Të gjithë tetë të identifikuarit ose kishin punuar paraprakisht në sektorë mjekësore ose kimikë ose kishin punuar për forcat speciale ruse, thuhet.

 

Navalny pësoi kolaps më 20 gusht në një fluturim nga Tomsku në Siberi për në Moskë. Dy ditë më vonë, 44-vjeçari – ende në koma – u soll për mjekim në Spitalin Universitar Charité në Berlin. Sipas tre laboratorëve evropianë, rezultatet e të cilave janë konfirmuar nga Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), Navalny u helmua me një agjent nervor të zhvilluar në Bashkimin Sovjetik nga grupi Noviçok. Ai është ende në Gjermani për një kurë shërimi. Pas shërimit ai dëshiron të kthehet në Rusi.

 

Kremlini mohon çdo përfshirje në këtë çështje. Të gjitha rezervat shtetërore të Noviçokut janë shkatërruar, por receta ishte e njohur prej kohësh edhe në Perëndim, është bërë e ditur. Kreu i shtetit, Vladimir Putin kishte njoftuar jo më larg se e enjtja se nuk shihte ende parakushte për hetime në Rusi. Moska dëshiron të hetojë vetëm kur ka prova për një krim. Deri tani, asnjë e tillë nuk është dorëzuar. “Edhe kur pothuajse vdes dikush, kjo nuk do të thotë se gjithmonë duhet të hapet një çështje penale,” tha Putin. dw

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara