e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Duka i Edinburgut, Philip ka ndërruar jetë ditën e sotme disa ditë pasi doli nga spitali, ku u shtrua në gjendje të rëndë shëndetësore.

 

I njohur për sensin e tij të humorit dhe herë pas here gafat e tij, princi ka mbyllur syte mesditën e sotme sytë. Princi Philip është bashkëshorti më jetëgjatë në historinë e monarkive.

 

Martesa e tij me Mbretëreshën Elizabeta e II gjati 74 vjet dhe kanë pasur 4 fëmijë. Gjatë qëndrimit të tij në Buckingham Palace, Philip kreu mijëra angazhime.

 

Kush ishte Duka i Edinburgut?

Por kush është ai dhe si ka nisur historia e dashurisë së Dukës 99-vjeçar me Mbretëreshën e Anglisë? Duka i Edinburgut la një karrierë premtuese në Marinën Mbretërore për të qëndruar pranë mbretëreshës dhe për t’u bërë “shkëmbi” i saj, megjithatë në jetën e tyre private ai ishte gjithmonë “kryefamiljari” i familjes.

 

Edhe pse i njohur për gabimet e tij në paraqitjet publike, ai konsiderohet të ketë kontribuar në evolucionin e monarkisë dhe modernizuar “Firmën”, siç shtypi britanik shpesh e quan familjen mbretërore.

 

Vitet e fëmijërisë larg prindërve të tij dhe njohja e parë me Elizabetën

 

Princi Philip i Greqisë dhe Danimarkës lindi në Korfuz më 10 qershor 1921 nga Princi Andreas i Greqisë dhe Princesha Alice e Battenberg. Në dhjetor të vitit 1922, George IV, gjyshi i Mbretëreshës Elizabeth, urdhëroi anijen “Calypso” të Marinës Mbretërore Britanike që të merrte familjen nga ishulli, në atë kohë Philip ishte vetëm 18 muajsh. Fëmijëria e princit të ri u karakterizua nga paqëndrueshmëria ndërsa kalonte kohë me të afërmit në Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Prindërit e tij ishin divorcuar dhe ai i shihte rrallë, veçanërisht nënën e tij, e cila ishte mbyllur në një spital pasi u diagnostikua se vuante nga sëmundje të shëndetit mendor. Philip u shkolluar për një vit në Gjermani dhe më pas u rikthye në Britani të Madhe, duke iu bashkuar Marinës Mbretërore për të zhvilluar takimin e parë me bashkëshorten e tij të ardhshme verën e vitit 1939. Princesha e atëhershme, vetëm 13 vjeç u mahnit kur e pa, ndërsa në 1947, dy vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, çifti u martua.

Në vitin 1948 lindi fëmija i parë i çiftit, Princi Charles, i ndjekur nga Princesha Anna në 1952. Sidoqoftë, jeta e tyre e qetë ndryshoi në mënyrë drastike me vdekjen e mbretit më 6 shkurt 1952. Princesha Elizabeth u kurorëzua mbretëreshë dhe Duka i Edinburgut hoqi dorë nga një karrierë premtuese në Marinë për ta mbështetur atë. Një rol i ri e priste atë, udhëtimet dhe paraqitjet zyrtare me monarken jashtë vendit dhe brenda kufijve. Në vitin 1960 çiftit iu shtua edhe një fëmijë tjetër, Princi Andrew, Duka i Jorkut, ndërsa në 1964 lindi Princi Edward, Earl of Wessex.

 

Në publik, ai mund të ketë ecur një hap pas gruas së tij, por nuk mund të ketë nënvlerësim të rëndësisë së princit Philip gjatë mbretërimi të Mbretëreshës. Siç tha ajo vetë në një fjalim për përvjetorin e tyre të martesës në 1997: Ai ka qenë, thjesht, forca ime gjatë gjithë këtyre viteve. Unë dhe e gjithë familja i detyrohemi më shumë se ai do të pretendonte apo do të dinte ndonjëherë.

 

 

 

 

 

Më shumë

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si “i burgosur i ndërgjegjes” dhe tha se do i kthente përcaktimin e mëparshëm.   Amnesty International njoftoi më 24 shkurt se nuk do t’i referohej më Navalnit si i burgosur politik me […]

Pekini i bën thirrje BE-së të ndalojë “mbjelljen e mosmarrëveshjeve” për Detin e Kinës jugore

Rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit, tha një zëdhënës i misionit kinez në Bashkimin Evropian (BE) të shtunën, duke kërkuar që BE të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.   “Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet një mjet për vende të caktuara për të përmbajtur dhe […]

Mbi 1.700 mbështetës të Navalnyt u arrestuan anembanë Rusisë

Më shumë se 1.700 protestues janë arrestuar nga policia ruse në të gjithë vendin gjatë protestave për lirimin e liderit të burgosur të opozitës, Aleksei Navalny.   Protestat mbarëkombëtare u mbajtën vetëm disa ditë pasi autoritetet ruse filluan procedurat për të mbyllur e Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny (FBK), me pretendimin se ajo është […]

“Takohemi në zonën e konfliktit për të gjetur paqe”, Zelenski i drejtohet Putin

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski, i drejtoi një ftesë publike homologut rus, Vladimir Putin, për të mbajtur bisedime për paqe në zonën e konfliktit në lindje të vendit.   Në të njëjtën kohë u shpreh i gatshëm për luftë, teksa tha se ka mbështetje të plotë të partnerëve perëndimorë.   “A e dëshiron Ukraina […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara