Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

Ish-kandidati për president të SHBA-ve, senatori dhe miku i shqiptarëve, Bob Dole, ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare.

Bob Dole është hero amerikan i luftës së dytë botërore dhe më pas një ndër ligjvënësit më jetëgjatë të SHBA.

Vdekja e tij u njoftua nga Fondacioni Elizabeth Dole. Ai kishte njoftuar në shkurt se kishte kancer në mushkëri në fazën IV dhe se po fillonte trajtimin.

Si republikan, zoti Dole ishte një nga figurat politike më të qëndrueshme në dekadat e fundit të shekullit të kaluar.

Ai u emërua nënkryetar në vitin 1976 dhe më pas kandidoi president plot 20 vjet më vonë. Ai kaloi një çerek shekulli në Senat, ku ishte udhëheqësi më jetëgjatë i partisë së tij, derisa Mitch McConnell nga Kentaki, e tejkaloi atë rekord në qershor 2018.

Ndërsa ushtarët e vjetër të Luftës së Dytë Botërore u shuan, z. Dole, i cili kishte qenë një toger në divizionin e 10-të malor të ushtrisë dhe u plagos aq rëndë në një fushë beteje sa u la për të vdekur, erdhi për të personifikuar qëndrueshmërinë e brezit të tij.

Në karrierën e tij post-politike, ai iu përkushtua mbledhjes së parave për Memorialin e Luftës së Dytë Botërore në Uashington dhe kaloi fundjavat atje duke mirëpritur veteranët vizitorë.

Bob Dole ka qenë një mbështetës i madh i shqiptarëve dhe çështjes së Kosovës në veçanti.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara