e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Negociatorët kanë ndërprerë bisedimet, që kanë për qëllim ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit. Ata janë kryer në shtetet e tyre për konsultime, tha i dërguari i Bashkimit Evropian për këto bisedime, Enrique Mora.

 

Mora nuk dha detaje se kur mund të rinisin bisedimet, por tha se është bërë përparim dhe se pjesëmarrësit do të kenë një ide më të qartë se si do të përmbyllet marrëveshja, kur të kthehen nga konsultimet.

 

I dërguari i Rusisë,Mikhael Ulyanov u tha gazetarëve se bisedimet do të rinisin, por Mora tha se negociatorët po riktheheshin në shtetet e tyre.

 

Negociatorët “bën vlerësimin e përparimit domethënës të bërë në bisedimet e Vjenës, përfshirë edhe raundin e gjashtë dhe vendosën të bëjnë një pushim, që do t’u lejojë pjesëmarrësve që të konsultohen me kryeqytetet e tyre për përgatitjet rreth atij që supozohet se do të jetë raundi i fundit i negociatave”, tha Ulyanov.

 

Në bisedimet në Vjenë marrin pjesë Irani dhe gjatë fuqitë botërore që kanë nënshkruar marrëveshjen. Bisedimet kanë nisur në muajin prill.

 

Kryenegociatori i Iranit, Abbas Aqaqchi më herët tha se palët janë afruar drejt ringjalljes së marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 dhe shtoi se ai pret që negociatorët të kthehen në shtetet e tyre respektive për konsultime.

 

“Ne jemi afër arritjes së marrëveshjes, por distanca që ekziston ndërmjet nesh dhe marrëveshjes nuk do të jetë punë e lehtë që të tejkalohet”, tha ai.

 

Shtetet e Bashkuara janë tërhequr nga marrëveshja bërthamore e Iranit më 2018.

 

Që prej se presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, Teherani ka rinisur pasurimin e uraniumit, që mund ta çojë këtë shtet drejt zhvillimit të armëve bërthamore.

 

Pasardhësi i Trumpit, presidenti Joe Biden, ka shprehur vullnetin e tij për t’iu ribashkuar marrëveshjes, pasi Uashingtoni të jetë i sigurt se Teherani do të respektojë zotimet e tij. REL

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara