e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik.

OBSH e barazon ndotjen e ajrit me konsumin e duhanit dhe ushqyerjen e pashëndetshme. Organizata u bën thirrje 194 vendeve anëtare që të ndërpresin emetimet e dëmshme dhe të veprojnë kundër ndryshimeve klimatike, përpara samitit që mbahet në nëntor.

 

 

Më shumë

Zjarri i rënë mbi tunelin e Kalimashit dogji 220 ha tokë

Prefekti i Kukësit Zenel Kuçana zbulon detaje nga operacioni i mbrëmshëm në luftën me flakët mbi tunelin e Kalimashit ndërsa forcat janë vendosur sot në Malzi për shuarjen e flakëve atje   Ai siguroi që në një asnjë moment nuk është ndërprerë lëvizja e makinave në tunelin e Kalimashit.   “Deri në 03:00 […]

Ndotja e lumenjve nga mbeturinat dhe ujërat e zeza në Shkodër

Shkodra është një nga qytetet e Shqipërisë që rrethohet nga ujërat e lumenjve Buna, Drin dhe Kir si dhe nga ato të Liqenit të Shkdorës, i cili është edhe më i madhi në Ballkan. Por kjo pasuri natyrore e qytetit, sipas drejtuesit te shoqatës mjedisore “Eko Mendje”, Mirsad Basha, vazhdon prej vitesh të ndotet nga hedhja […]

2500 flamingo pushtojnë Pish-Poron/ Deri në fund të sezonit në dy lagunat pritet dyfishim i shpendëve

Flamingot janë kthyer për të tretin vit në në parkun e Pishë-Poros. Rreth 2500 flamingo, prej më shumë se një muaji qëndrojnë në lagunën bregdetare. Sipas specialistëve, ky është një habitat i përshtatshëm për këtë shpend të rrallë pasi është zonë kripore, e cekët dhe me ushqim të bollshëm. Në parkun e Pish-Poros ndodhen dy […]

Gjykata e Lartë pezullon punën për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Gjykata pranoi kërkesën e banorëve të 27 fshatrave të Bashkisë Tropojë dhe Shoqatës “TOKA”, Shoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Alpeve Shqiptare duke kundërshtuar projektin e ndërtimit të 2 hidrocentraleve Dragobia dhe Cerem në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës nga shoqëria koncesionare Dragobia Energy SHPK. Kjo shoqatë dërgoi kërkesë-padi në Gjykatën Administrative në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara