e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

 

 

Bashkimi Europian vendos një objektiv të ri ambicioz për reduktimin e ndryshimeve klimatike dhe zotohet ta bëjë atë, ligjërisht të detyrueshëm.

 

Sipas një ujdie të dakordësuar mes shteteve anëtare dhe Parlamentit Europian, blloku do të reduktojë emetimet e gazrave me efekt seri me të paktën 55 për qind, krahasuar me nivelet e vitit 1990. PE kishte kërkuar një reduktim edhe më të madh, prej 60 për qind.

 

“Është vërtet një moment historik. Edhe koha kur arrihet marrëveshja është e favorshme, pasi përcjellim një mesazh të rëndësishëm në prag të samitit BE-SHBA. Fakti që ne kemi një ligj për klimën, i tregon botës atë që ne po bëjmë lidhur me çështjen”, u shpreh raportuesja e PE për klimën.

 

Presidentja e KE, Ursula Von der Leyen, e mirëpriti marrëveshjen.

 

“Angazhimi ynë politik për t’u bërë kontinenti i parë neutral sa i përket klimës, deri në vitin 2050 bëhet edhe angazhim ligjor.”

 

Ujdia vjen pak ditë para një samiti virtual të liderëve botërorë këtë javë, ku SHBA-ja pritet të njoftojë objektivët e vet për 2030-n. Presidenti Biden, i cili do të kryesojë takimin, ju rikthye marrëveshjes së Parisit për klimën që në ditën e tij të parë në detyrë, dhe është angazhuar se do të arrijë në zero emetime të karbonit deri ne 2050-n.

 

 

Më shumë

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

Malet nën pushtetin e zjarreve: Barinjve do iu ndalohet shfrytëzimi i kullotave

Vazhdoi edhe sot situata e rënduar me zjarret në malet e Qarkut të Vlorës, ku vatra më serioze është ajo në gadishullin e Karaburunit.   Rreth 500 trupa ushtarake, 50 automjete nga toka, si dhe 3 helikopterë nga ajri po bashkëpunojnë për të shuar zjarret, që rrezikojnë banesat dhe Parkun Kombëtar të Llogarasë.   Një […]

Tymi i djegies së plehrave mbulon Fierin

Qyteti i Fierit prej ditësh është mbuluar nga retë toksike të tymit që del nga fusha e mbetjeve urbane fare pranë qytetit.   Edhe pse koha është e mirë dhe me diell, rrezet e tij bllokohen nga reja e tymit të mbetjeve urbane. Zjarri ka rënë në fushën e mbetjeve në Mbrostar. Sasia […]

Ndotja e lumenjve nga mbeturinat dhe ujërat e zeza në Shkodër

Shkodra është një nga qytetet e Shqipërisë që rrethohet nga ujërat e lumenjve Buna, Drin dhe Kir si dhe nga ato të Liqenit të Shkdorës, i cili është edhe më i madhi në Ballkan. Por kjo pasuri natyrore e qytetit, sipas drejtuesit te shoqatës mjedisore “Eko Mendje”, Mirsad Basha, vazhdon prej vitesh të ndotet nga hedhja […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara