e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

 

Më 25 prill edhe në burgje do të ketë zgjedhje. Nga rreth pesë mijë të dënuar dhe paraburgosur, vetëm 2600 do të kenë të drejtën e votës, ndërsa pjesa tjetër nuk mund të jenë pjesë e procesit, pasi preken nga ligji i dekriminalizimit.

 

E drejta e votës u mohohet të dënuarve për një sërë veprash të rënda penale si vrasje, trafik droge apo organizatë kriminale.

 

“Një pjesë e personave, të cilat kanë kryer  disa vepra penale të rënda, përjashtohen provizorisht, pra, hiqen nga regjistri e zgjedhësve është bërë ky selektim në bashkëpunim me gjykatat dhe Drejtorinë Gjendjes Civile dhe kemi dërguar listën e personave, të cilat plotësojnë kriteret për të votuar, që janë rreth 2670 persona”, tha zv. drejtori i përgjithshëm i Burgjeve, Femi Sufaj.

 

Lidhur me mohimin e të drejtës së votës për të dënuarit për krime të rënda që u aplikua për herë të parë në zgjedhjet parlamentare të 2017-ës, pesë të dënuar i janë drejtuar me padi Gjykatës së Strasburgut me argumentin se u është mohuar një e drejtë themelore. Ndërkohë administrata e burgjeve po punon për pajisjen me letërnjoftim të të dënuarve që nuk e disponojnë.

 

“Kompania po afron mundësi, që të pajisen shtetasit që janë duke vuajtur dënimin me dokumente edhe brenda institucionit, që të evitojnë transportin, shoqërimin dhe është edhe situata e Covid-19. Kështu që jemi në proces, kemi 1500 veta që janë pa dokumente identifikimi dhe jemi në proces plotësimi”, tha ai.

 

Në proceset e kaluara zgjedhore është aluduar për individë të burgosur që janë liruar nga qelitë për tu përdorur nga partitë politike por sipas burimeve të Euronews Albania në fillim të prillit do të dalë një urdhër i veçantë për të anuluar përkohësisht të gjitha lejet.

 

Më shumë

Zgjedhjet – 107,024 persona do të votojnë për herë të parë

Kur na ndajnë 15 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka publikuar numrin e votuesve të rinj, që do kenë mundësi të votojnë këtë vit.   Në një postim në faqen e tij në Facebook, kreu i KQZ-së bën të ditur se janë 107 […]

Mbyllja e AGON Channel – Shqipëria humbet përfundimisht gjyqin, do i paguajë Becchettit 110 mln euro

Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “AGON” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke […]

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët – Imzot Frendo: Ëndrra e Jezusit edhe ëndrra jonё pёr njё Shqipëri më tё bukur

Ky është viti i dytë radhazi kur festa e Pashkës kremtohet në kushte pandemie. Besimtarët katolikë janë më të kufizuar për t’u mbledhur në grupime apo për të ndjekur meshën në Kishë. Megjithatë, mesha gjatë Javës së Madhe në vendin tonë ka vijuar, me besimtarët që kanë zbatuar rregullat kundër COVID-19.   Imzot Frendo: […]

30 Vjetori i masakrës së 2 prillit në Shkodër

Këtë vit mbushen 30 vite nga masakra e 2 prillit 1991ku mbetën të vrarë katër qytetarë shkodran. Pavarësisht pandemisë një prej organizatorëve të 2 prillit, Harris Murana i cili mbeti edhe i plagosur rëndë i kujton qytetarëve të Shkodrës që të mos e harrojnë 2 prillin, aq më tepër në këtë vit jubilee të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara