Sunday 24 September 2023
Sunday 24 September 2023

 

Sapo largohesh nga qendra e kryeqytetit, në periferi të Tiranës edhe pse është e detyrueshme mbajtja e maskës në ambjentet e jashtme banorët e zonës nuk e zbatojnë këtë vendim.

 

“Pse ta mbaj? Këtu ajri i pastër na mbron. Çfarë do na bëjë maska? Vetëm nëse virusi vjen nga qielli”.

 

“Ç’e do maskën këtu? Me mbajt maskën këtu vdes. Ajri i pastër është pse ta mbaj maskën? Gjatë gjithë kësaj sëmundje ne nuk na ka kapur . Ç’e do? Gjobën po na e vunë do e paguajmë se sa gjëra po paguajmë kot”.

 

“Në xhep e kam, ç’e dua maskën kam ajrin”.

 

“Se mbaj maskën se më merret fryma nga këtu aty do shkoj 5 min. Në xhep e kam”.

 

“E harrova. Dola dy minuta e do iki prapë në shtëpi”.

 

 

Policia nuk monitoron në fshatrat që s’mbajnë maskat, teksa banorët nuk e vlerësojnë të nevojshme barrierën mbrojtëse kur kanë të tillë ajrin.

 

-Kanë ardhur policët këtu për kontroll?

 

“Nuk më ka rastisur. Nuk kam parë polic”.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara