e hënë 12 prill 2021
e hënë 12 prill 2021

 

Qeveria e Serbisë ka marrë vendim për finalizimin e marrëveshjes për udhëtim me karta të identitetit për qytetarët shqiptarë. Vendimi vjen pas dakordimit në takimin online të mini-shengenit ballkanik.

 

Në sqarim thuhet se udhëtimi me karta identiteti bëhet për të lehtësuar qarkullimin e njerëzve me qëllim të zhvillimit të marrëdhënieve më të mira fqinjësore, zhvillimit ekonomik, shkencor, të arsimit dhe bashkëpunimit në sport e kulturë mes dy shteteve.

 

Shtetasit shqiptarë deri para kësaj marrëveshje kanë mundur të udhëtojnë në Serbi vetëm me pasaporta dhe atë jo duke udhëtuar përmes Kosovën në rrugë tokësore, por vetëm përmes Malit të Zi apo Maqedonisë Veriore pasi Serbia nuk e njeh Kosovën si kufi zyrtarë.

 

Kjo marrëveshje ka për qëllim lehtësimin e qarkullimit dhe ajo u arrit më 8 nëntor, por për t’u futur në fuqi duhej miratim brenda dy qeverive.

 

Më shumë

110 vjetori i kryengritjes antiosmane në Malësinë e Madhe

Banorë të Malësisë së Madhe, në dy anët e kufirit, përkujtuan të martën në Hot 110 vjetorin e Kryengritjes antiosmane të Malësisë, një ngjarje e rëndësishme për historinë kombëtare të shqiptarëve, e cila i parapriu shpalljes së Pavarësisë.   E udhëhequr nga prijësi popullor Dedë Gjo Luli dhe mbështetur nga intelektualët më në […]

77-vjetori i betejës së Margëlliçit

Lufta Antifashiste Nacional Çlirimtare njeh shumë beteja të rëndësishme. Njëra prej tyre është beteja e Margëlliçit, e cila u finalizua më 29 mars 1944. Beteja e Margëlliçit erdhi si rezultat i operacioneve luftarake partizane në etapën e dytë të Operacionit të Dimrit në 1943-1944. Në fund të shkurtit dhe në fillim të marsit 1944, […]

Rikthehet ora verore, një orë më pak gjumë, më shumë ditë

E diela e fundit e marsit ka shënuar edhe ndryshimin e orës me 60 minuta para. Kjo do të thotë një orë më pak gjumë në mëngjes dhe një orë më tepër aktivitet gjatë ditës.   Ky ndryshim është bërë për t’u mundësuar të gjithë njerëzve të shijojnë më shumë ditën dhe rrezet […]

153-vjetori i lindjes së Gjergj Qiriazit

Gjergj Qiriazi (1868-1912) ka lindur në manastir më 1868. Ai ndoqi shkollën greke në Manastir dhe kolegjin amerikan në Samokov. Pasi përfundoi kolegjin Gjergj Qiriazi filloi punë në Shoqërinë Biblike Britanike. Pas vdekjes së të vëllait, Gjerasim Qiriazit më 1894, ai mori drejtimin e shkollës së vashave në Korçë, kurse më 1908 ishte delegat […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara