e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, mbajti konferencën e fundvitit. Ai dërgoi një mesazh shërimi për botën në 2021, një vit që uroi të na sjellë rreze shprese përballë sfidave të mëdha.

 

Guterres bëri thirrje për unitet dhe solidaritet për të lënë pas një vit ku dominoi pandemia koronavirus me vuajtjet e vazhdueshme dhe zinë që solli bashkë me tragjeditë njerëzore.

 

“Të dashur miq, 2020-ta ishte një vit provash, tragjedish dhe lotësh. Covid-19 ndikoi jetët tona dhe zhyti botën në vuajtje dhe zi. Kemi humbur shumë të dashur dhe pandemia vijon duke krijuar valë të reja të infeksionit dhe vdekjeve. Varfëria, pabarazia dhe uria po rritet. Vendet e punës po zhduken dhe borxhet po rriten. Fëmijët po vuajnë. Dhuna në familje po shtohet dhe pasiguria është kudo. Por, Viti i Ri është para nesh, dhe me të, ne shohim një rreze shprese: njerëzit po u shtrijnë dorën e ndihmës fqinjëve dhe të huajve; punonjësit në frontin e parë po bëjnë maksimumin, shkencëtarët po zhvillojnë vaksina në kohë rekord; vendet po bëjnë përpjekje të reja për të parandaluar katastrofën klimatike”, u shpreh sekretari i përgjithshëm i OKB-së.

 

Guterres shton se nëse të gjithë punojnë bashkë në unitet dhe solidaritet, këto rreze shprese mund të përhapen kudo në botë. Ai thotë se synimi kryesor i Kombeve të Bashkuara për vitin 2021 është të ndërtojë një koalicion global për neutralitet karbonik me emetime zero deri në 2025-n.

 

“Së bashku, le të bëjmë paqe mes nesh dhe natyrës, të luftojmë krizën klimatike, të ndalojmë përhapjen e Covid-19 dhe ta bëjmë 2021 një vit shërimi. Shërim nga impakti i virusit vdekjeprurës. Të shërojmë ekonomitë dhe shoqëritë e thyera si dhe përçarjet.”

 

Në fund, kreu i OKB-së uroi festat dhe një Vit të Ri më paqësor.

 

Më shumë

Lindja e Mesme, në fokus të bisedimeve Izrael-Rusi

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, po viziton për herë të parë Rusinë që nga zgjedhja e tij në këtë pozitë në muajin qershor të këtij viti. Bisedimet me presidentin rus, Vladimir Putin, pritet të fokusohen në Lindjen e Mesme. Televizioni shtetëror rus transmetoi pamjet e fillimit të bisedimeve në qytetin turistik të Soçit në […]

Rusia njofton pezullimin e misionit rus në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov njoftoi të hënën se vendi i tij do të pezullonte misionin rus në NATO.   Zoti Lavrov tha se masa ishte në përgjigje ndaj vendimit të javës së kaluar të NATO-s, për të dëbuar tetë anëtarë të misionit rus në aleancën ushtarake.   Pas njoftimit se Rusia […]

Ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell, humb jetën nga COVID-19

Colin Powell, Sekretari i parë afrikano-amerikan i Shtetit dhe një ushtarak i lartë amerikan, vdiq të hënën në moshën 84 vjeçare si pasojë e ndërlikimeve të shkaktuara nga sëmundja e COVID-19-s.   Në një deklaratë në Facebook, ku njoftohej lajmi i vdekjes së zotit Powell, familjarë të tij shkruanin se ai ishte plotësisht […]

Një parti algjeriane bën thirrje për dërgimin e Francës në gjykata për krime koloniale

Lëvizja për Shoqërinë dhe Paqen tha se: “Nderimi i dëshmorëve kërkon padi (ndaj Francës) në nivel ndërkombëtar”     Një parti politike në Algjeri të dielën bëri thirrje për ndjekjen penale të Francës në gjykatat ndërkombëtare për krimet që ajo kreu në Algjeri gjatë 132 viteve të sundimit të saj kolonial, transmeton Anadolu […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara