e martë 7 dhjetor 2021
e martë 7 dhjetor 2021

 

Të enjten e 3 Qershorit, kryetarja e AIDSSH-së, Gentiana Sula, raportoi në Kuvend për veprimtarinë e institucionit gjatë vitit 2020.

 

Lidhur me këtë raport, i ftuar në Spotlight nga Alban Dudushi, në Vizion Plus, Simon Miraka, anëtar i Autoritetit për Hapjen e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit ka deklaruar se sot janë 4 mijë të ekzekutuar nga periudha e komunizmit pa varr.

 

“Ne kemi te Liqeni, varrezat e anglezëve, gjermanëve, por s’kemi varrezat e shqiptarëve. Janë katër mijë që janë pa varr. Janë gjetur 2 mijë nga iniciativa e familjarëve. Shteti ka përgjegjësi për këtë punë, sepse shteti ka mundësi financiare, ka infrastrukturën për këtë problem. Në rast se një nga këta politikanë do të kishte patur babanë e vet të pushkatuar apo vëllanë e vet, interesi do të kishte qenë tjetër”, deklaroi ai

 

Më shumë

Jakup Ferri – Heroi i çështjes kombëtare

Ishte viti 1832 kur u lind në Plavë Jakup Ferri. Në rininë e tij mori pjesë aktive në kryengritjet e viteve ’40-’50 kundër pushtuesve osmanë dhe reformave centralizuese të Portës së lartë. Në vitet 1874-1876 Jakup Ferri ishte një nga drejtuesit kryesorë që kundërshtoi inkursionet aneksioniste të Malit të Zi, kështu ai u bë […]

Pse flamuri ynë e ka shqiponjën me dy krena?

Flamuri ynë kombëtar me shenjën e tij dalluese shqiponjën dy krenare ka një histori të lashtë dhe të lavdishme. Si shenjë ushtarake, shqiponja me një kokë njihet në vende të ndryshme qysh nga koha antike, midis tyre dhe në Perandorinë Romake. Në Perandorinë Bizantine, si shenjë e perandorëve, shqiponja u përdor në trajtën […]

Festime në Vlorë për 109-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë

Flamuri Kombëtar i Shqipërisë u ngrit sot në Vlorë në 109- vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Qindra banorë të Vlorës dhe të ardhur nga hapësirat shqiptare dolën tek Monumenti i Pavarësisë në Sheshin e Flamurit, që sot ishte i rrethuar nga punimet ndërtimore. Krerët e lartë të shtetit shqiptar; Presidenti, Kryeministri, Kryetarja e Parlamentit […]

109 Vjet Shtet Shqiptar

“Në Vlonë, më 15/28 të vjeshtës së tretë 1328/1912. Pas fjalëvet që tha Z. Kryetari Ismail Kemal Beu, me të cilat tregoi rrezikun e math në të cilin ndodhet sot Shqipëria, të gjithë delegatët me një za venduan që Shqipëria me sot të bahet në vehte, e lirë e e mosvarme.” Gëzuar Pavarësinë! Në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara