e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

Në një shtëpi në qytetin e Pejës, mbi 80 kilometra larg kryeqytetit, lindi dhe u rrit xhudistja, Distria Krasniqi, fituese e medaljes së artë në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’.

Nëna e saj, Remzie Krasniqi, rrëfen për emocionet që përjetoi familja shtatë anëtarëshe derisa Distria po garonte.

 

“Unë sa herë ka Distria garë jam e shqetësuar shumë, burri, vajzat dhe djali në Amerikë të gjithë e përcjellin, unë dal në ballkon dhe për mos ta dëgjuar i mbylli dritaret ose dal fare nga shtëpia, kam shumë emocione. Unë ende nuk kam mundur ta shoh garën me japonezen sepse atë e kishte pikë të dobët, por tash e tutje do t’i shohim”, thotë ajo.

 

Zonja Krasniqi thotë se Distria merret me sportin e xhudos që nga mosha shtatë vjeçare dhe se tash pas 18 vjetësh përkushtim, mundi i saj u shpërblye duke realizuar ëndrrën për medalje të artë olimpike.

 

“Kurrë nuk kisha menduar se ia del ajo në këtë sport, ka qenë shumë e urtë dhe e butë, ka qenë e dashura e tërë familjes. Por mendoj se prezenca e vëllait të saj në këtë sport ka ndikuar, ai nuk kishte vëlla tjetër dhe stërvitej me Distrian, e merrte me vete dhe mendoj se e ka tërhequr në sport. Unë fillimisht nuk e kam mbështetur idenë që vajzat të jenë xhudiste, por tash po e shoh se kam qenë gabim. Shkolla i ka shkuar mirë, ka qenë gjithmonë e sjellshme dhe e urtë, si fëmijët e tjerë ka shkuar në shkollë të muzikës, vallëzim, por xhudon nuk e ka lënë kurrë, me të është marrë nonstop”, thotë zonja Krasniqi.

 

Në ‘Tokio 2020’ medalje të artë fitoi edhe Nora Gjakova, duke bërë që Kosova të renditet në vendin e parë në diciplinën e xhudos. Të dyja janë pjesë e ekipit të xhudos Ippon në qytetin e Pejës, me trajner Driton Kukën. Banorët e Pejës ndihen krenarë me arritjet e bashkëvendaseve të tyre.

 

“Është dëshmi se disponojmë me kualitet dhe se në sportet individuale shqiptarët mund ta gjejnë veten. Kanë diçka ndoshta natyrore, e kanë guximin, mburrjen, inatin dhe këto besoj se kanë qenë elementet që kanë sjellë te ky sukses i cili do të mbetet histori për xhudon botërore. Një vend kaq i vogël e me kaq kontribut, është fantastike, jemi të gëzuar të gjithë”, thotë një banor.

 

“Edhe Peja është krenare por edhe Kosova është krenare me këtë, është një ndjenjë e papërshkrueshme. Majlinda ua ka hapur dyert dhe këto po sjellin suksese një pas një, jemi shumë krenar edhe Kosova edhe gjithë shqiptaria”, thotë një tjetër.

 

Medaljen e parë të artë olimpike për Kosovën e kishte fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në Lojërat Olimpike “Rio 2016”, ndërsa në Tokio kësaj radhe ajo u ndalua në rrethin e parë të garës, meqë humbi nga hungarezja Reka Pupp.

 

Majlinda Kelmendi me këtë garë përfundoi edhe karrierën e saj në xhudo, përgjatë së cilës ajo është shpallur Kampione Evropiane dhe Botërore.

 

“Suksesi i Majlindës, suksesi vajzës sime, suksesi i Toni Kukës e Agronit. Sikur mos të ishte Majlinda për të hapur rrugën, nuk kishin ditur këta. Besimi që ka pasur Majlinda se mund të arrijë i ka bërë edhe këta të besojnë se mund të arrijnë si ajo”, thotë zonja Krasniqi.

 

Në Lojërat Olimpike të këtij viti, Kosova merr pjesë në garat në xhudo, mundje, not dhe atletikë. Kosova u anëtarësua në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar në dhjetor të vitit 2014. VOA

 

 

 

Më shumë

Serbia ndërton objektin e “Universitetit të Prishtinës në Mitrovicë”

Serbia ka filluar ndërtimin e objektit të përhershëm të të ashtuquajturit “Universiteti i Prishtinës me seli të përkohshme në Mitrovicë”.   Investimi në mbi 6 milionë euro do të bëhet nga Qeveria e Serbisë përmes Zyrës për Kosovën, që funksionon në kuadër të saj.   Drejtori i kësaj zyreje Petar Petkoviq, hodhi gurthemelin për […]

​Gjashtë vjet nga miratimi i Gjykatës Speciale, aktakuzat e para ndaj ish-krerëve të UÇK

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, gjashtë vjet më parë, më 3 gusht 2015 votuan pro ndryshimit të amendamentit kushtetues që i hapi rrugë themelimit të Gjykatës Speciale.   Ishin 82 vota pro, 5 kundër dhe një abstenim, që lejuan qeverisë të dërgojë edhe dy projektligje të tjera sa i përket Speciales, shkruan KosovaPress.   […]

Kurti: “Ballkani i Hapur” ngjan më shumë si Ballkan i hapur për ndikimet nga lindja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha të dielën se nisma “Ballkani i Hapur” ngjan më shumë në një Ballkan të hapur për ndikimet nga Lindja.   Të dielën në Prishtinë gjatë një veprimtarie kulturore, Kryeministri Kurti komentoi takimin e së enjtes të Shqipërisë, Serbisë e Maqedonisë së Veriut për nismën e mini-shengenit që […]

Kosova nderon me Medalje Presidenciale djalin e ndjerë të Presidentit Joe Biden

Në një ceremoni të posaçme në Prishtinë, Kosova nderoi me Medaljen Presidenciale për Sundim të Ligjit, Beau Biden, të birin e Presidentit amerikan, Joe Biden.   Ish prokuror i përgjithshëm në Delaware, 20 vjet më parë Beau punoi në Kosovë si këshilltar ligjor në kuadër të misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara