Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Izraeli po i mban në fuqi kufizimet për udhëtimin ajror për shkak të pandemisë. Kjo do të thotë se pelegrinët e krishterë nga mbarë bota, sërish nuk do të jenë në gjendje të vizitojnë objektet tradicionale në Tokën e Shenjtë edhe për këtë vit. Por, zyrtarët izraelitë të turizmit kanë punuar për të krijuar aktivitete të reja për besimtarët, të cilët do të kenë shumë gjëra për të parë kur të rikthehen.

 

Sipas traditës së krishterë, Jezusi dhe dishepujt e tij ecnin shumë. Një shteg që ai mund të ketë përshkuar pas kryqëzimit dhe ringjalljes është vija Emmaus. Me gjatësi 18 kilometra, ajo lidh qytetin arab të Izraelit, Abu Ghosh, me qytetin Emmaus.

 

“Shtegu Emmaus është shteg pelegrinësh. Nuk ka shumë të tilla në Izrael. Ekziston shtegu i Jezusit në Galilee që është i ngjashëm, por shtegun Emmaus mund ta bësh në gjysëm dite. Është rrugës për në aeroport. Është një mënyrë e këndshme për ta mbyllur pelegrinazhin duke përmbledhur gjithë ç’ke parë dhe të meditosh për këtë ndërsa kthehesh për në vendin tënd”, thotë Henri Gourinard, autori i guidës për shtegun Emmaus.

 

Sipas ungjillit të Lukës, dy pelegrinë hasën në këtë shteg një burrë që në vazhdim e njohën se ishte Jezusi i ringjallur. Përgjatë shtegut gjendet edhe një rrugë romake dhe varre të lashta.

 

Ecja në këtë shteg është ndërtuar që të jetë e sigurtë nga COVID-i.

 

“Është shumë e përshtatshme për epokën e koronavirusit, pasi zhvillohet në qiell të hapur. Unë mund të flas pa maskë dhe ndoshta ky lloj pelegrinazhi në ajër të pastër do të zhvillohet më tej”, thotë zoti Gourinard.

 

Kur pelegrinët përfundojnë ecjen, ata mund të vizitojnë Muzeun Terra Sancta në Jeruzalemin e Vjetër, të menaxhuar nga murgjit françeskanë të Kishës Katolike. Shumë nga artifaktet nuk janë ekspozuar më parë.

 

“Këto të dyja vijnë nga Franca. U krijuan për Mbretin e Francës, Luigjin XIV. Kjo tjetra vjen nga Napoli, që ishte pjesë e Mbretërisë së Spanjës. Është dhuratë nga Karli III. Dhe këtu kemi dhurata nga Austria në shekullin e 18-të”, thotë At Stephane Milovitch.

 

Muzeumi po ndërtohet nën Kishën Françeskane të Shpëtimtarit të Shenjtë, në Jeruzalemin e Vjetër. At Stephane thotë se Pashka ofron mundësinë për t’u rilidhur me besimin.

 

“Pra, të gjithë e shohin Jezu Krishtin me sytë e tyre, nëpërmjet kulturës së tyre, por besimi mbetet i njëjti. Është e rëndësishme që të shohim nëpërmjet syve të njerëzve të ndryshëm të njëjtin objekt, të njëjtin besim. Mendoj se kultura mund të çelë sytë e njerëzve nëpërmjet bukurisë dhe perceptimit të besimit nga këndvështrimi i të tjerëve”, thotë At Stephane.

 

Ai shpreson që deri në Pashkët e ardhshme, rrugët e Jeruzalemit do të mbushen sërish me pelegrinë, siç kanë qenë prej shekujsh. VOA

 

Më shumë

​Papa me shtet që nga viti 1929

Qyteti i Vatikanit më 7 qershor të vitit 1929, bëhet shtet sovran. Territori i tij përbëhet nga një enklavë brenda qytetit të Romës.   Vatikani ka një sipërfaqe prej rreth 44 hektarësh, dhe një popullsi prej rreth 840 banorësh.   Kjo e bën Vatikanin shtetin më të vogël (për nga territori dhe popullsia) i […]

Kryegjyshi Botëror Baba Mondi, pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane, ambasadorin e Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler.   Pasi e falenderoi për vizitën e tij të parë në Selinë Botërore të Bektashizmit, Kryegjyshi Botëror foli për miqësinë e vecantë që populli shqiptar […]

Berlin: Tri fe, një shtëpi e përbashkët – Fillimi i punimeve po afron

“The House of One” e hebrenjve, të krishterëve dhe myslimanëve në Berlin do të konkretizohet në fillim të vitit 2021 pas shumë përgatitjeve. Sfida për përfaqësuesit janë sulmet e fundit të përgjakshme të myslimanëve. Ekskavatorët do të nisin së shpejti punën. Prej më shumë se dhjetë vitesh në Berlin planifikohet, diskutohet dhe reklamohet ideja […]

Papa Françesku: Akte terrori, për të komprometuar vëllazërimin ndërmjet feve!

Papa Françesku, në përfundim të audiencës së sotme të përgjithshme, u shpreh afërsinë viktimave të atentatit të Nicës e të Vjenës dhe kërkon të marrin fund dhuna dhe urrejtja!   “Këto ditë lutjesh për të vdekurit, i kujtuam e do të vijojmë t’i kujtojmë akoma viktimat e pafajshme të terrorizmit, mizoria e të cilit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara