e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

 

Pas lëvizjes së paraardhësit të tij për të vendosur lidhje me Izraelin, Kryeministri i emëruar i Kosovës Albin Kurti rishikon vendndodhjen e ambasadës.

 

Kryeministri i zgjedhur i Kosovës e ka gjetur veten në një pozitë të vështirë diplomatike përpara marrjes së postit pas lidhjeve diplomatike të vendit të tij me Izraelin.

 

Albin Kurti i partisë Lëvizja Vetëvendosje, ose Vetëvendosje!, pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Kosovës pasi partia e tij fitoi zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit.

 

Të hënën, Kurti u takua me ambasadorin turk në Prishtinë dhe vendimi i Kosovës për të hapur një ambasadë në Jeruzalem ishte midis temave të diskutimit.

 

“Vendi ku do të vendoset ambasada do të konsiderohet pas kontrollit të dokumentacionit të qeverisë në largim,” tha një deklaratë e lëshuar pas bisedimeve Kurti.

 

Më 1 shkurt, Kosova vendosi lidhje diplomatike me Izraelin dhe vendosi të hapte një ambasadë në Jeruzalem – duke u bërë vendi i parë europian dhe me shumicë myslimane që bëri plane të tilla. Ai ndoqi Sh.B.A dhe Guatemalën duke bërë kështu. Ambasadat e shumicës së vendeve janë në Tel Aviv.

 

Vendimi i Kosovës u mor kur Kryeministri në largim Avdullah Hoti u takua me Presidentin Serb Aleksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë në Shtator me Presidentin e atëhershëm Donald Trump.

 

 

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar Kosovën se vendimi mund të dëmtojë marrëdhëniet e ardhshme me vendin e tij.

 

“Unë besoj se do të ishte e dobishme të shmangim një veprim të tillë që do t’i shkaktonte dëm të madh Kosovës”, tha Erdogan.

 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i shkroi Kurtit se “Unë i kushtoj shumë rëndësi vendimit të Kosovës për të hapur ambasadën e saj në Jeruzalem dhe mezi pres t’ju pres në Izrael për inaugurimin e saj.”

 

Letrat e dërguara në shkurt u botuan nga zëdhënësi i Kurtit, Perparim Kryeziu, në faqen e tij në Facebook si pjesë e urimeve nga udhëheqësit botërorë për fitoren e tij.

 

Javën e kaluar, Kosova dërgoi ambasadorin e saj në Izrael.

 

Palestinezët pretendojnë Jeruzalemin Lindor, të kapur nga Izraeli në luftën e Lindjes 1967 dhe më vonë aneksuar, si kryeqyteti i një shteti të ardhshëm. Shumica e bashkësisë ndërkombëtare nuk e njeh aneksimin izraelit të Jeruzalemit Lindor dhe thotë se pretendimet konkurruese ndaj qytetit duhet të zgjidhen përmes negociatave.  / HAARETZ

Më shumë

Stoltenberg: FSK-së i duhet leje nga NATO-ja që të shkojë në veriun e Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të enjtën se forcat paqeruajtëse të KFOR-it do të vazhdojnë të qëndrojnë në Kosovë për të siguruar paqen ndërsa bëri thirrje për një zgjidhje politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.   Ai i bëri këto komente në një konferencë për gazetarë pas qëndrimit të tij në […]

Mbajtja e liturgjisë tek kisha serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës, Çeku: “Presion” mbi gjykatën

​​​​​​​Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, ka folur për mbajtjen e liturgjisë nga kisha ortodokse serbe në kishën e ndërtuar në oborrin e Universitetit të Prishtinës.   Çeku ka thënë se Policia e Kosovës nuk ka qenë e lajmëruar për këtë aktivitet dhe ka thënë se Qeveria nuk do të lejojë […]

Qeveria e Kosovës miraton heqjen e leje qëndrimit të përkohshëm me Shqipërinë

Qeveria e Kosovës ka miratuar në parim Marrëveshjen Ndërkombëtare ndërmjet Qeverisë së Republikës të Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për heqjen e leje qëndrimit të përkohshëm.   Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Blerim Gashani, tha se kjo projektmarrëveshje është në frymën e interesave të përbashkëta në kuadër të bashkëpunimit bilateral […]

Themelimi i institutit për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën në Prishtinë se është koha e fundit që të dokumentohen e njihen të gjitha krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë si dhe dëmet që i janë shkaktuar vendit gjatë asaj periudhe.   Këto komente kryeministri Kurti i bëri gjatë takimit të parë të grupit të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara