e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

 

 

 

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbërritur mëngjezin e kësaj të premte në Kuvend, për të marrë pjesë në seancën e parë të legjislaturës së 10.

 

Ai është pritur me ovacione nga mbështetës të shumtë demokratë duke brohoritur Basha IK dhe ndërkohë ka qenë i shoqëruar nga deputetët e zgjedhur Flamur Noka dhe Edi Paloka.

 

Berisha mbajti edhe një fjalim të shkurtër para demokratëve, ku hodhi akuza ndaj kryedemokratit Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama.

 

“Mund të blesh dhe të shesësh Edi Rama, Lulzim Bashën, por kurrë PD dhe demokratët shqiptarë. Kjo është përfundimtare. Je i pashpresë me aktet prapa shpine që ke realizuar me Lulzim Bashën”, tha Berisha.

 

Në daljen e tij nga Kuvendi i Shqipërisë Berisha përmendi përsëri se garanton që kjo është një marrëveshje midis Ramës dhe Bashës.

 

“Çfarë datë është pakti do ia lë historianëve, por garantoj se ajo që ndodhi është marrëveshje midis Ramës dhe Bashës në kurriz të zgjedhësve shqiptar dhe duhet çmontuar,” – u shpreh ish-kryeministri.

 

Ai theksoi se do të marrë çdo nismë ligjore dhe statutore brenda Parisë Demokratike për ta rikthyer atë në piedestalin që meriton.

 

Pak më herët mbërriti në ambientet e Kuvendit edhe Lulzim Basha, i cili shoqërohej nga nga deputeti i Shkodrës, Zef Hila dhe deputetja më e re Andia Ulliri.

 

Kryetari i PD-së Lulzim Basha njoftoi mbrëmjen e së enjtes përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD-së deri sa të zbardhet në rrugë ligjore vendimi për padinë e ngritur nga ish-kryeministri ndaj Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

 

Nuk mungoi edhe një reagim nga ambasada amerikane në Tiranë, ku u theksua se vendimi i Bashës meriton respekt.

 

 

 

 

Basha shoqërohet me thirrje pro Sali Berishës në rrugën drejt Kuvendit

 

Kreu i PD, Lulzim Basha u shoqërua me brohoritje pro liderit historik të kësaj partie Sali Berisha në rrugën e tij nga selia e PD drejt Kuvendit të Shqipërisë.

 

Kryedemokrati zgjodhi ta përshkonte në këmbë rrugën nga selia e PD ku më herët mblodhi grupin parlamentar demokrat drejt Parlamentit ku pritet të nisë seanca e parë e legjislaturës së 10. Disa qytetarë të mbledhur jashtë selisë së PD brohorisnin ‘Turp’ dhe ‘Rroftë Sali Berisha’.

 

Basha shoqërohej nga nga deputeti i Shkodrës Zef Hila dhe deputetja më e re Andia Ulliri.

 

Përjashtimi i Berishës nga grupi i PD, ambasada amerikane: Vendimi i Bashës meriton respekt

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur se vendimi i djeshëm i kryetarit të PD-së Lulzim Basha për të përjashtuar Sali Berishën nga Grupi Parlamentar i PD-së, meriton respekt.

 

Në reagimin e ambasadës theksohet se PD-ja ka guximin të shkëputet nga e kaluara për të ndërtuar të ardhmen.

 

“Vendimi i vështirë i shpallur dje nga kryetari Lulzim Basha meriton respekt. Ky vendim tregon se siç ishte rasti 30 vjet më parë dhe në momente të tjera kritike në historinë e Shqipërisë, Partia Demokratike ka guximin të shkëputet nga e kaluara për të ndërtuar të ardhmen, për të ndihmuar që ta udhëheqë Shqipërinë përpara. SHBA ka pasur një marrëdhënie të veçantë me Partinë Demokratike që nga themelimi i saj dhe ne mezi presim të punojmë më ngushtë se kurrë me kryetarin Basha dhe Partinë Demokratike për të forcuar marrëdhëniet”, thuhet në reagimin e ambasadës amerikane në një postim në Twitter.

 

 

 

Më shumë

Grup parlamentar paralel me PD

Pasditen e se mërkurës, aleatët e Partisë Demokratike pritet të mblidhen për të diskutuar për mënyrën se si do të strukturohen dhe organizohen në Kuvend.   Rregullorja e Kuvendit, sanksionon që një grup parlamentare nuk mund të krijohet pa pasur 7 deputet.   Asnjë nga forcat politike me përjashtim të demokratëve dhe socialistëve […]

Kancelarja Merkel viziton Shqipërinë më 14 Shtator

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vijë në Shqipëri më 14 Shtator. Bëhet me dije se vizita e kancelares gjermane vjen në kuadër të procesit të Berlinit.   Kjo do të jetë vizita e fundit e Merkel si kancelare jashtë vendit. Ajo do të takojë liderët e Ballkanit Perëndimor.

Shqipëria dënoi aneksimin e Krimesë, reagon Rusia

Rusia ka reaguar për Samitin “Platforma për Krimenë” të zhvilluar pak ditë më parë ku mori pjesë edhe Shqipëria me përfaqësuese ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali.   Samiti miratoi një deklaratë të përbashkët për mbështetjen e Ukrainës kundër agresionit rus në rastin e Krimesë.   “Mbështetje e palëkundur për integritetin […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara