e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Marrëveshja e re e ekstradimit mes Shqipërisë e SHBA për ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim do të thotë fund i pandëshkueshmërisë ndaj kriminelëve.

 

Sot, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim dhe Ministrja Shqiptare e Drejtësisë Etilda Gjonaj nënshkruan një traktat historik ekstradimi, i cili modernizon dhe zëvendëson atë midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së Shqipërisë, të nënshkruar 87 vjet më parë, më 1 mars 1933, në Tiranë.

 

“Ky Traktat Ekstradimi siguron një kornizë moderne, e cila do t’i mundësojë Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë të përballen në mënyrë më efikase me sfidat dinamike të paraqitura nga krimi ndërkombëtar. Ky traktat nuk i kufizon më veprat e ekstradueshme në një listë të thjeshtë. Fushëveprimi është zgjeruar për të pasqyruar konceptet moderne në luftën kundër krimit dhe natyrën e fortë të marrëdhënies sonë të sigurisë. Ky traktat siguron një tjetër armë të fuqishme për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë së kriminelëve të cilët përpiqen të fshihen pas kufijve”, tha Ambasadorja Yuri Kim gjatë ceremonisë.

 

Ajo i pa të kushtëzuara ritmet e procesit integrues të Shqipërisë në BE me rritjen e efikasitetit të luftës kundër krimit dhe ndëshkimit  të kriminelëve. “Sa më efikase të jetë Shqipëria për të ndjekur krimin ndërkombëtar, aq më afër integrimit do të jetë ajo.” Yuri Kim rikonfirmoi mbështetjen e SHBA për ngritjen dhe funksionimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH) dhe Strukturës së Posaꞔme Anti-Korrupsion, (SPAK). “Suksesi i SPAK nuk është vetëm çfarë presin SHBA, por është edhe ajo që shqiptarët duan. Partneriteti ynë është jetëgjatë, miqësia jonë është e përhershme.”, tha ambasadorja amerikane Yuri Kim. Ajo solli në vëmendje, se marrëveshja e parë e ekstradimit mes dy vendeve u nënshkrua  87 vite më parë, më 1 mars 1933, kur Shqipëria ishte “mbretëri dhe jo Republikë”.

 

 

Sinjal i qartë ndaj gjithë shkelësve të ligjit

 

Etilda Gjonaj, Ministre e Drejtësisë, e cilësoi traktatin e sapo nënshkruar “sinjal të qartë ndaj gjithë shkelësve të ligjit”. “Është një ngjarje historike që shënon një hap të ri bashkëpunimi gjyqësor me SHBA dhe një hap të  rëndësishëm përpara në luftën kundër krimit. Askush nuk do të gjejë asnjë strehë për t’iu shmangur zbatimit të ligjit penal në SHBA apo në Shqipëri”, vuri në dukje Gjonaj. Ministrja e Drejtësisë, Gjonaj e quajti marrëveshjen e ekstradimit “shenjë të qartë të vullnetit të palëkundur të qeverisë shqiptare, në drejtim të zbatimit të ligjit dhe forcimit të shtetit të së drejtës si edhe provë të mbështetjes së pakursyer të SHBA në realizimin e këtij objektivi të përbashkët”.

 

 

 

Më shumë

Akademia e Shkencave miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së IHRA është “një hap plotësisht i natyrshëm”.     JNS – Akademia e Shkencave e Shqipërisë, institucioni më i rëndësishëm shkencor i vendit, miratoi të enjten përkufizimin e punës së Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit […]

177 vjet nga lindja e Atit të Kombit, Ismail Qemali

Udhëheqës i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Lindi në Vlorë më 16 Janar 1844 në një nga familjet më të mëdha të Shqipërisë së Jugut. Pasi kreu shkollën fillore në vendlindje, vijoi studimet në shkollën plotore turke në Selanik, ku ishte internuar familja e tij dhe më pas kreu gjimnazin “Zosimea” në Janinë. Në vitin 1860 […]

Urgjenca Kombëtare bën bilancin: Në 2020 ndodhën 6248 aksidente rrugore me 159 viktima

Pavarësisht se viti 2020 ishte pjesësisht në karantinë dhe me dalje të kufizuara, aksidentet rrugore kanë regjistruar sërish një bilanc të errët. Sipas të dhënave, gjatë 2020, në të gjithë vendin janë regjistruar 6248 aksidente, ndërsa 159 persona kanë humbur jetën. Numrin më të lartë të aksidenteve e regjistron Tirana me 2631 aksidente, e […]

157 – vjetori i lindjes së Isa Boletinit

Isa Boletini i njohur si Isë Boletini u lind në Boletin afër Mitrovicës më 15 janar 1864 dhe u shua në Podgoricë më 23 janar 1916.   Është një ndër figurat qendrore kombëtare dhe kryengritës shqiptar në Vilajetin e Kosovës, pjesëmarrës në rini në veprimet e Lidhjes së Prizrenit. Më pas shërbeu si kryetar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara