e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Terroristët e Hamasit nisën një natë me gjakderdhje në Izraelin jugor dhe qendror, duke lëshuar mijëra raketa të cilat shkaktuan një fatalitet, lëndime të shumta dhe dërguan miliona fëmijë, gra dhe burra në vendstrehimet për t’u mbrojtur nga bombardimet. Deri më tani shënohen 35 të vrarë në Gaza dhe 5 në Izrael.

 

Këto janë luftimet më të ashpra që kanë ndodhur në vitet e fundit.

 

 

Të mërkurën në mëngjes, Izraeli kreu qindra sulme ajrore në Gaza, ndërsa grupi islamist Hamas dhe militantët tjerë palestinezë, qëlluan me breshëri raketash në drejtim të Tel Avivit dhe qyteteve tjera.

 

Izraeli tha se avionët e tij kishin shënjestruar dhe vrarë disa udhëheqës të inteligjencës së Hamasit. Ushtria tha se sulmet tjera shënjestruan lokacionet prej nga janë lëshuar raketat e militantëve, raporton Reuters.

 

Të martën në mbrëmje, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Lod.

 

Times of Israel tha se kjo ishte hera e parë që qeveria kishte përdorur kompetenca emergjente mbi një komunitet arab që nga viti 1966.

 

Një raport i Kanalit 12 të Izraelit të hënën në mbrëmje tha se grupi terrorist ishte i interesuar për një armëpushim dhe kishte komunikuar sa më shumë përmes ndërmjetësve të tyre arabë. Sipas raportit, Izraeli e refuzoi ofertën.

 

Pasi Forca Ajrore Izraelite kreu 130 sulme ajrore në Gaza, të shkaktuara nga grupi terrorist Hamas nisi gati 500 raketa drejt Izraelit në një periudhë 24-orëshe, Kryeministri Netanyahu tha të hënën se IDF nuk planifikon të tërhiqet së shpejti.

 

“Ne jemi në mes të një fushate. Që dje, IDF ka goditur shumë shënjestra të Hamasit dhe Xhihadit Islamik,” tha Netanyahu në një deklaratë video. “Ne kemi eleminuar komandantë të rangut të lartë dhe kemi goditur shumë nga pozicionet e tyre strategjike.

 

“Ne jemi duke planifikuar të rrisim sulmet tona në intensitetin dhe shpejtësinë e tyre. Hamasi do të pësojë goditje që nuk i kanë pritur kurrë, ”vazhdoi ai.

 

“Për fat të keq, ne tashmë kemi humbur dy civilë,” tha ai, duke iu referuar dy grave të vrara në Ashkelon të hënën pasdite. “Unë i kërkoj të gjithëve që të ndjekin të gjitha udhëzimet nga Komanda Qëndrore – kjo shpëton jetë.”

 

Media në gjuhën hebraike raportoi se një nga viktimat ishte një grua e moshuar që nuk mund të arrinte në strehën e saj të bombave me kohë. Personi tjetër i vrarë ishte kujdestari i huaj i një gruaje tjetër të moshuar, e cila gjithashtu nuk arriti një strehë bombe mjaft shpejt.

 

Duke pranuar një trazirë masive arabe që u zhvillua në qytetin e përzier arabo-hebre të Lod të hënën mbrëma, në të cilën një sinagogë, salla e qytetit dhe një akademi para-ushtarake u dogjën, Netanyahu u bëri thirrje izraelitëve arabë që të tregonin përmbajtje.

 

“Unë gjithashtu dua t’u them një fjalë [arabëve] të Izraelit. Dje kishte një trazirë të egër që nuk mund ta pranojmë, [të kryer nga] të rinj me kokë të nxehtë. [Ne do] të bëjmë gjithçka për të ruajtur rendin dhe ligjin, ”tha ai.

 

“Unë pres që të gjithë udhëheqësit publik, dhe së pari dhe më kryesorja udhëheqësit arabë, të qëndrojnë për [rivendosjen e rendit]. Dënoni këtë trazirë dhe bëni gjithçka që është e mundur për të rivendosur qetësinë. ”

 

Sipas deklaratave të IDF, sulmet të hënën dhe të martën vranë figura të konsiderueshme, duke përfshirë kreun e njësisë raketore të Xhihadit Islamik.

 

“Dëshmorët tanë, komandantët Sameh Fahim Al-Mamlouk, Kamal Tayseer Qureiqa dhe Muhammad Yahya Abu Al-Atta, [u vranë], dhe ne pohojmë se përgjigjja ndaj vrasjes së tyre do të jetë e ashpër,” tha një zëdhënës i Xhihadit Islamik në një deklaratë .

 

Një raport i Kanalit 12 të hënën në mbrëmje tha se grupi terrorist ishte i interesuar për një armëpushim dhe kishte komunikuar sa më shumë përmes ndërmjetësve të tyre arabë.

 

Sipas raportit, Izraeli e refuzoi ofertën.

 

 

 

Më shumë

Kina dërgon avionë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se rreth 28 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes, duke shënuar ndërhyrjen më të madhe ushtarake deri më tani. Në mesin e fluturakeve ushtarake kishte edhe bombardues bërthamorë. Zona e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit dhe hapësirës ajrore të një vendi ku aktivitetet e aeroplanëve […]

Në zgjedhjet më të përgjakshme të botës, koka të prera hidhen si kërcënim në qendrat e votimit

Një kokë e prerë njeriu është lëshuar brenda një qendre votimi në Meksikë ndërsa aty pranë u gjet një qese me pjesë trupore njeriu, përfshi dhe duar. Sulmues lëshuan me granata të shtunën dhe dhjetra njerëz u vranë në zgjedhjet e mesit të mandatit dje ne Meksike, që njihen si më të përgjakurat në […]

Vdes i mbijetuari i fundit i çlirimit të Aushvicit

David Dushman, ushtari i fundit i mbijetuar sovjetik, i përfshirë në çlirimin e Aushvicit, ka vdekur, ka raportuar agjencia e lajmeve Associated Press.   Ai ka qenë 98 vjeç.   Me tankun e tij, Dushman ka ulur gardhin elektrik rreth kampit të nazistëve, të vendosur në jug të Polonisë më 27 janar 1945, […]

Biden te Mbretëresha e Anglisë, presidenti i 12-të amerikan që takohet me monarken

Mbretëresha e Anglisë do të presë presidentin amerikan Joe Biden dhe zonjën e parë Jill Biden në rezidencën e saj javën e ardhshme, konfirmoi Buckingham Palace.   Takimi do të mbahet në kështjellën Windsor më 13 qershor, në ditën që Biden do të shkellë në Britani për të nisur takimet në Samitin e G7. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara