e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

 

Kryeministri u tha mbasadorëve të huaj, se Izraeli nuk ka asnjë ngut për të arritur një armëpushim me Hamasin: “Ne nuk po qëndrojmë me një kronometër në dorë”

 

 

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të Mërkurën se Izraeli po ndiqte një politikë për të parandaluar sundimtarët e Hamasit në Rripin e Gazës nga fillimi i sulmeve, por nuk përjashtoi një përshkallëzim të mëtejshëm, duke përfshirë “pushtimin” e enklavës Palestineze.

 

Netanyahu u dha një informim rreth 70 diplomatëve të huaj në bazën ushtarake Kirya në Tel Aviv, ku i plotësoi ata për situatën pas mbi një javë luftimesh që kanë parë grupet terroriste të Gazës që hedhin raketa mbi Izraelin, i cili është përgjigjur me sulme ajrore të ashpra. në Gaza.

 

Ka një presion në rritje ndërkombëtar që të dy palët të bien dakord, përmes ndërmjetësuesve, për një armëpushim.

 

Duke folur për sundimtarët e Gazës, grupi terrorist Hamas, i cili ka udhëhequr sulmet me raketa, Netanyahu tha, “Ju ose mund t’i pushtoni ata – dhe kjo është gjithmonë një mundësi e hapur – ose mund t’i pengoni ata.”

 

“Ne jemi të angazhuar tani në parandalimin e fuqishëm, por duhet të them, nuk po përjashtojmë asgjë”, tha kryeministri.

 

I pyetur se për sa kohë do të zgjasë operacioni, Netanyahu tha se nuk mund të jepte një afat të saktë për kohën kur do të mbaronte.

 

“Ne nuk po qëndrojmë me një kronometër. Ne jemi të shqetësuar me objektivat e operacionit, ”tha Netanyahu.

 

“Operacionet e mëparshme zgjatën shumë, kështu që nuk është e mundur të caktohet një afat kohor,” tha ai në seancën me dyer të mbyllura.

 

Që kur dhuna shpërtheu të hënën e kaluar, Izraeli ka transferuar forcat ushtarake dhe pasuritë në zonën kufitare të Gazës, duke përfshirë tanket, artilerinë dhe njësitë e këmbësorisë.

 

Midis atyre që morën pjesë në konferencë ishin diplomatë nga SH.B.A., Bashkimi Evropian, Rusia, Kina, India, Gjermania, Austria, Australia, Japonia, Britania e Madhe, Brazili, Kanada dhe Italia.

 

Kryeministri akuzoi palestinezët për provokimin e raundit aktual të luftimeve, duke thënë se Izraeli shpreson të rivendosë qetësinë “shpejt” dhe po bën gjithçka që mundet për të shmangur viktimat civile. Ai shfaqi një videoklip që tregonte një sulm ajror duke u ndërprerë në minutën e fundit sepse kishte fëmijë në zonë.

 

Hamasi, tha ai, “synon civilët ndërsa fshihet pas civilëve duke i përdorur ata si mburoja njerëzore. Ky është problemi me të cilin përballemi – sepse Hamasi është ngulitur thellë në zonat civile, sepse përdor mburoja njerëzore civile. Demokracitë kanë një zgjedhje. Ata mund të thonë se nuk mund të bëjmë asgjë. Ne do të thithim sulmet kundër qyteteve tona. Ne mund ta bëjmë atë ose mund të nivelojmë qytetet. Në Luftën e Dytë Botërore, kur qytetet perëndimore, konkretisht Londra dhe disa qytete britanike, u vunë në shënjestër në këtë mënyrë nga mijëra raketa, përgjigjja e tyre ishte për të nivelizuar qytete. ”

 

Shtoi Netanyahu: “Unë e admiroj Winston Churchill. Unë mendoj se ai ishte një nga udhëheqësit më të mëdhenj në historinë moderne. Nuk e kritikoj për asgjë. Mendoj se ai bëri gjënë e duhur në ato rrethana. Por kjo nuk është përgjigjja jonë ndaj hedhjes së mijëra raketave në qytetet tona. Ne bëjmë diçka ndryshe. Ne përpiqemi të synojmë ata që na drejtojnë me shumë saktësi.

 

“Ky nuk është një operacion kirurgjikal siç është. Edhe në një dhomë kirurgjikale në një spital, ju nuk keni aftësinë për të parandaluar dëmtimin kolateral rreth një indi të infektuar. Edhe atëherë nuk mundesh. Sigurisht në një operacion ushtarak nuk mundesh ”.

Sidoqoftë, ai shtoi, “Nuk ka asnjë ushtri në botë që bën më shumë sesa ushtria izraelite, në shërbimet e sigurisë izraelite, në inteligjencën izraelite për të parandaluar dëmet kolaterale. Të kritikohet Izraeli për këtë është absurde. Jo vetëm që është absurde dhe e padrejtë dhe e pavërtetë, por u bën dëm të madh demokracive që po luftojnë këtë lloj të keqeje. Thotë që ju nuk mund ta mbroni veten.

 

“Në vend që të kesh autorë që kryejnë krime të dyfishta të luftës, të cilët fshihen pas civilëve dhe qëllojnë mbi civilët, duke mos i kritikuar, por duke ju kritikuar është lartësia e hipokrizisë dhe marrëzisë. Ajo që bën në fakt është të inkurajojë terroristët. Jep mbështetje, jep inkurajim për terroristët dhe kjo është diçka që është e keqe për secilin prej nesh. Unë nuk jam i turpshëm për ta thënë atë hapur, unë mendoj se ju duhet ta mbështesni Izraelin fuqimisht sepse kjo nuk është thjesht një çështje e sigurisë së Izraelit; është një çështje e sigurisë sonë të përbashkët dhe interesave tona të përbashkëta në Lindjen e Mesme, ”tha ai.

 

Gjatë konferencës, zyra e Kryministrit tha më vonë, “Netanyahu u paraqiti ambasadorëve dokumentacionin e sulmeve të IDF në Rripin e Gazës kundër Hamasit dhe Xhihadit Islamik, si dhe vendndodhjen e rezervave të raketave, raketave, ndërtesave terroriste, qendrave të komandës dhe shumë infrastrukturave terroriste. . Gjithashtu u prezantuan video të qitjes ndaj qytetarëve të Shtetit të Izraelit dhe keqpërdorimeve nga organizatat terroriste, të cilat rrezikojnë banorët e Rripit të Gazës. Ambasadorët izraelitë në të gjithë botën gjithashtu morën pjesë në konferencën përmes Zoom. ”

 

 

Gjatë takimit me Kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, me rreth 70 ambasadorë, ishin pjesëmarrës edhe Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj dhe mbasadorja e Kosovës, Ines Demiri.

 

 

 

Më shumë

Kina dërgon avionë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se rreth 28 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes, duke shënuar ndërhyrjen më të madhe ushtarake deri më tani. Në mesin e fluturakeve ushtarake kishte edhe bombardues bërthamorë. Zona e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit dhe hapësirës ajrore të një vendi ku aktivitetet e aeroplanëve […]

Në zgjedhjet më të përgjakshme të botës, koka të prera hidhen si kërcënim në qendrat e votimit

Një kokë e prerë njeriu është lëshuar brenda një qendre votimi në Meksikë ndërsa aty pranë u gjet një qese me pjesë trupore njeriu, përfshi dhe duar. Sulmues lëshuan me granata të shtunën dhe dhjetra njerëz u vranë në zgjedhjet e mesit të mandatit dje ne Meksike, që njihen si më të përgjakurat në […]

Vdes i mbijetuari i fundit i çlirimit të Aushvicit

David Dushman, ushtari i fundit i mbijetuar sovjetik, i përfshirë në çlirimin e Aushvicit, ka vdekur, ka raportuar agjencia e lajmeve Associated Press.   Ai ka qenë 98 vjeç.   Me tankun e tij, Dushman ka ulur gardhin elektrik rreth kampit të nazistëve, të vendosur në jug të Polonisë më 27 janar 1945, […]

Biden te Mbretëresha e Anglisë, presidenti i 12-të amerikan që takohet me monarken

Mbretëresha e Anglisë do të presë presidentin amerikan Joe Biden dhe zonjën e parë Jill Biden në rezidencën e saj javën e ardhshme, konfirmoi Buckingham Palace.   Takimi do të mbahet në kështjellën Windsor më 13 qershor, në ditën që Biden do të shkellë në Britani për të nisur takimet në Samitin e G7. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara