e martë 7 dhjetor 2021
e martë 7 dhjetor 2021

 

Duke folur në ceremoninë e inaugurimit për shefin e sapoemëruar të Mossad David Barnea, Netanyahu i quan SHBA “miku ynë më i madh” por thotë se një Iran bërthamor mund të kërcënojë vazhdimin e ndërmarrjes sioniste.

 

Kryeministri Benjamin Netanyahu paralajmëroi të martën se ai nuk do të shmangte një përplasje me SHBA si pjesë e përpjekjeve të tij për të kundërshtuar programin bërthamor të Iranit për të siguruar mbijetesën e Izraelit.

 

Duke folur në ceremoninë e inaugurimit për shefin e sapoemëruar të Mossad, David Barnea, Netanyahu u zotua se “Izraeli do të mohojë Iranin armët bërthamore” edhe nëse kjo i ndërlikon marrëdhëniet e tij me “mikun tonë më të madh: Shtetet e Bashkuara”.

 

Sipas Netanyahut, Izraelit mund t’i duhet përfundimisht të zgjedhë midis “fërkimit me SHBA dhe heqjes së një kërcënimi ekzistencial” dhe ai do të zgjedhë këtë të fundit, për të cilin ai tha se po rritet vazhdimisht, por ai shtoi se shpresonte që Izraeli nuk do të kishte për të bërë atë zgjedhje .

 

Netanyahu shtoi: “Kërcënimi më i madh me të cilin përballemi është kërcënimi ekzistencial i krijuar nga përpjekjet e Iranit për të marrë armë bërthamore. Kjo mund të jetë në formën e kërcënimit ndaj nesh – një vendi të vogël dhe të grumbulluar – me asgjësim, ose me dhjetëra mijëra raketa që do të merrni një çadër bërthamore. Kjo mund të përbëjë një kërcënim për ndërmarrjen sioniste dhe ne duhet t’i kundërvihemi kësaj pa u ndalur. ”

 

Netanyahu tha se në bisedën e tij të fundit me Presidentin e SHBA Joe Biden – të cilin ai e quajti “miku im për 40 vitet e fundit” – ai tha se Izraeli do të vazhdojë me përpjekjet e tij për t’iu kundërvënë republikës Islamike “me ose pa një marrëveshje bërthamore”.

 

Administrata e Biden aktualisht po zhvillon bisedime me Teheranin mbi heqjen e sanksioneve në këmbim të ngrirjes së programit të tij bërthamor, por Izraeli beson se një marrëveshje e tillë do të hapte rrugën për bërthamëzimin e Iranit dhe vetëm do ta bllokonte atë në rastin më të mirë.

 

Netanyahu pastaj theksoi përsëri se “ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të penguar përpjekjet e Iranit për të marrë armë bërthamore”. Izraeli Sot

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara