e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Kompania amerikane Netflix ka shtuar Kosovën në platformën e saj me kodin telefonik +383.

 

Kështu ka thënë Sovran Hoti përmes një postimi në Facebook, i cili dy muaj më parë pati nisur një fushatë për njohje të Kosovës nga kjo kompani.

 

Ai ka thënë se pas 37 mijë nënshkrimeve, Netfix ka dëgjuar kërkesën e atyre që kanë nënshkruar peticionin.

 

“Presim të pasojë e njëjta edhe për vendnodhjen e përdoruesve kosovarë”, ka thënë Hoti.

 

Ai pati treguar për rubrikën Hashtag të Radios Evropa e Lirë se pse ka marrë këtë iniativë.

 

“Kjo iniciativë lindi pasi që në kohën e pandemisë, duke e përdorur Netflixin, më shumë sesa në kohërat e mëparshme, ndodhi që e shihja shumë shpesh lokacionin tim si vendndodhje në Serbi”.

 

Hoti ka thënë se kjo gjë i ka penguar, andaj ka kërkuar ndihmën e gjithë kosovarëve.

 

Mirëpo problemi i identitetit digjital të Kosovës, nuk është problem i ditëve të sotme.

 

Prej vitit 2008, kur Kosova ka shpallur pavarësinë, ajo vazhdon të mos ketë kodin e saj në internet.

 

Prandaj kur qytetarët qasen në internet nga territori i Kosovës IP-adresat e tyre lidhen me ato të vendeve të rajonit si Shqipëria, Serbia apo Maqedonia e Veriut.

 

Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare i Kosovës, ka thënë muaj më parë se ndarja e domenit përbën një proces të gjatë negociatash. REL

 

Më shumë

Kosova dhe Kroacia nuk mund të garantojnë mbrojtjen në liri të krerëve të UÇK-së

Qeveria e Kosovës dhe shteti i Kroacisë, kanë thënë se nuk mund të jenë garantues për lirim me kusht të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Gjykata Speciale në Hagë.   Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë për Radion […]

Heiko Maas në Prishtinë: Ndryshimi i kufijve joreal dhe i rrezikshëm

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas, qëndroi për vizitë në Prishtinë për të vazhduar më pas vizitën në Beograd. Ai tha, se tha se idetë për ndryshim kufijsh duhet t’i takojnë së kaluarës. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas tha, se idetë që kanë qarkulluar kohët e fundit rreth mundësisë së ndryshimit […]

Demiri: Njohja nga Izraeli thyen të gjitha tabutë e ngritura nga ata që nuk e njohin Kosovën

Përfaqësues të komunitetit hebraik në Shtetet e Bashkuara, thanë të mërkurën se Kosova bëri historinë duke u bërë vendi i parë evropian që hapi ambasadën në Jerusalem.   Këto komente ishin pjesë e një debati të organizuar nga Dhoma e Tregtisë Izraelito-Amerikane në Çikago, i mbështetur nga nga komuniteti Hebre i Cikagos dhe organizata […]

Kompania izraelite aksionere në Pfizer i bën ofertë Kosovës për vaksina

Ka dy javë që po shkëmben emaile, me një kompani që i premtoi vaksinat anti – COVID. Kjo ishte edhe arsyeja, pse Bekim Haxhiu nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, u ftua në takim një ditë më parë, nga kreu i shëndetësisë, Arben Vitia. Aty i njëjti, u përcolli kontaktet e kompanisë në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara