e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik shumë pajisje të spiunazhit të shpërndara në vende të ndryshme të Evropës Lindore u përfshinë në një muze në Shtetet e Bashkuara. Muzeu i KGB-së u hap në New York në vitin 2019, por për shkak të pandemisë u detyrua të mbyllej. Në këtë mënyrë të gjitha pajisjet u nxorën në shitje.

 

Në ankand është e përfshirë dhe një çadër e cila fsheh një shiringë që u përdor për të vrarë shkrimtarin disident bullgar Georgi Markov në vitin 1978 dhe e cila kushton 5 mijë dollarë.

 

“Shumë nga këto shpikje mund të quhen dhe pionierët e pajisjeve në miniaturë. Këtu mund të përmendim që nga kamerat e vogla e deri te mikrofonat dhe transmetuesit. Tashmë të gjithë ne kemi një telefon të tillë, një kamera dhe një mikrofon.

 

Në ankand është e përfshirë dhe një paketë cigare ‘Marlboro’ e cila fsheh një kamera, shigjeta e kuqe tregon hapësirën nga ku mund të kryheshin fotot.

 

Mes pajisjeve të spiunazhit është dhe një dhëmb i pajisur me cianur vdekjeprurës, i cili mund të blihet për 1200 dollarë. Dhëmbi ishte i ndërtuar në atë mënyrë që agjentët me anë të një kafshimi të tij të vetëvriteshin në rast se zbuloheshin, për t’i shpëtuar torturave apo për të mos dhënë informacione në lidhje me misionet e spiunazhit.

 

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara