e shtunë 29 janar 2022
e shtunë 29 janar 2022

Zyrtarë dhe ish zyrtarë të lartë nga vendet e Ballkanit shqyrtuan mundësitë për lidhje më të forta me një grup vendesh të tjera të Evropës në fushën e tregtisë, energjisë dhe transportit.

Duke filluar nga viti 2016, 12 vende të Evropës nga Deti Balltik në veri e deri në Adriatik e Detin e Zi në jug kanë ndërmarrë të ashtuquajturën “Nismë e Tre Deteve”, e cila mbështetet nga administrata amerikane.

Ballkani nuk është pjesë e këtij projekti, por siç njofton Ilir Ikonomi për Zërin e Amerikës, në forumin e mbajtur sot në Këshillin Atlantik Uashington, u diskutua mbi përfitimet e mundshme nga një bashkëpunim i tillë.

Zyrtarët amerikanë thonë se Nisma e Tre Deteve është jo vetëm një vizion strategjik për bashkëpunimin në Evropë, por edhe urgjente, në kushtet kur vendet e Evropës Lindore dhe Jugore përballen me sfida nga ndikimi ekonomik rus dhe kinez.

Nga ana tjetër, ata e shohin atë si një mjet që do t’i lejonte Shtetet e Bashkuara të forconin lidhjet me këtë rajon nga pikëpamja e tregtisë, energjisë dhe ajo gjeopolitike, duke shërbyer njëkohësisht si kundërpeshë ndaj Kinës dhe Rusisë. Forumi kryesohej nga James Jones, ish këshilltar i sigurisë kombëtare të SHBA.

Vendet pjesëmarrëse deri tani janë Austria, Bullgaria, Kroacia, Republika Çeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Rumania, Sllovakia dhe Sllovenia. Ballkani Perëndimor nuk është pjesë e nismës.

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta mori pjesë në forum. Ai tha se është me rëndësi që kjo nismë të ecë përpara.

“Ajo ndihmon për zhvillimin dhe modernizimin e një hapësire të tillë por ndihmon edhe për forcimin e lidhjes transatlantike, duke patur në konsideratë edhe mbështetjen që SHBA i kanë dhënë që nga themelimi dhe në vijimësi kësaj nisme,” tha Presidenti Meta.

Zoti Meta tha se nisma ndihmon këto vende për të ulur varësinë, sidomos nga Rusia dhe aktorë të tjerë, përsa i përket zhvillimit ekonomik dhe burimeve të energjisë. Ai tha se në këtë kuptim edhe Shqipëria ka interesin e saj që Nisma të zhvillojë një vizion përtej kufijve të saj formalë, pasi Shqipëria është një vend i Adriatikut dhe është edhe një portë hyrëse për Korridorin 8.

Nisma e Tre Deteve është ende në fazën e saj fillestare.

Në forum, ish zyrtarë amerikanë shpjeguan përfitimet nga një nismë e tillë, ndërsa diskutimet e tjera u mbajtën pa praninë e gazetarëve.

Zyrtarët thonë se nisma do të ndihmojë për të siguruar financimin dhe koordinimin e projekteve të mëdha të infrastrukturës, energjisë dhe dixhitalizimit. Qëllimi kryesor është krijimi i një korridori veri-jug të energjisë dhe infrastrukturës dhe, si projekt gjeostrategjik, ajo gëzon mbështetjen e niveleve më të larta të politikës amerikane.

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara