e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Presidenti Donald Trump vulos marrëveshjen në një telefonatë të Enjten me Mbretin e Marokut Mohammed VI, thotë zyrtari i lartë amerikan. Maroku është vendi i katërt që nga gushti që arriti një marrëveshje që synon normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

 

Izraeli dhe Maroku ranë dakord të Enjten për të normalizuar marrëdhëniet në një marrëveshje të ndërmjetësuar me ndihmën e Shteteve të Bashkuara, duke e bërë Marokun vendin e katërt arab që la mënjanë armiqësitë me Izraelin në katër muajt e fundit.

 

Si pjesë e marrëveshjes, Presidenti i SHBA Donald Trump ra dakord të njohë sovranitetin e Marokut mbi Saharanë Perëndimore, ku ka pasur një mosmarrëveshje territoriale me dekada të vjetra me Marokun e vendosur kundër Frontit Polisario të mbështetur nga Algjeria, një lëvizje e shkëputur që kërkon të krijojë një shtet të pavarur në territor.

 

Trump nënshkroi marrëveshjen në një telefonatë të Enjten me Mbretin e Marokut Mohammed VI, tha zyrtari i lartë amerikan.

Burimi: Israel Hayom

Më shumë

Lindja e Mesme, në fokus të bisedimeve Izrael-Rusi

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, po viziton për herë të parë Rusinë që nga zgjedhja e tij në këtë pozitë në muajin qershor të këtij viti. Bisedimet me presidentin rus, Vladimir Putin, pritet të fokusohen në Lindjen e Mesme. Televizioni shtetëror rus transmetoi pamjet e fillimit të bisedimeve në qytetin turistik të Soçit në […]

Rusia njofton pezullimin e misionit rus në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov njoftoi të hënën se vendi i tij do të pezullonte misionin rus në NATO.   Zoti Lavrov tha se masa ishte në përgjigje ndaj vendimit të javës së kaluar të NATO-s, për të dëbuar tetë anëtarë të misionit rus në aleancën ushtarake.   Pas njoftimit se Rusia […]

Ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell, humb jetën nga COVID-19

Colin Powell, Sekretari i parë afrikano-amerikan i Shtetit dhe një ushtarak i lartë amerikan, vdiq të hënën në moshën 84 vjeçare si pasojë e ndërlikimeve të shkaktuara nga sëmundja e COVID-19-s.   Në një deklaratë në Facebook, ku njoftohej lajmi i vdekjes së zotit Powell, familjarë të tij shkruanin se ai ishte plotësisht […]

Një parti algjeriane bën thirrje për dërgimin e Francës në gjykata për krime koloniale

Lëvizja për Shoqërinë dhe Paqen tha se: “Nderimi i dëshmorëve kërkon padi (ndaj Francës) në nivel ndërkombëtar”     Një parti politike në Algjeri të dielën bëri thirrje për ndjekjen penale të Francës në gjykatat ndërkombëtare për krimet që ajo kreu në Algjeri gjatë 132 viteve të sundimit të saj kolonial, transmeton Anadolu […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara