e martë 16 gusht 2022
e martë 16 gusht 2022

 

Një aeroplan i Luftës së Dytë Botërore, i cili ka rënë në ujërat e liqenit të Pogradecit, ka ngjallur kureshtjen e disa zhytësve nga Prishtina për ta parë atë nga afër. Tre prej tyre këtë fundjavë kanë zhvilluar për orë të tëra kërkimesh në ujërat e liqenit në kërkim të pjesëve të këtij aeroplani.

 

Por pavarësisht këmbënguljes për orë të tëra, fakti që nuk kishin koordinata të sakta bëri që ata të mos e gjenin aeroplanin.

 

“Nuk arritëm ta gjenin aeroplanin. Informacione kishim nga qytetarë të Pogradecit, jo nga institucionet”, thotë Arbër Krasniqi, zhytës.

 

Besart Kasumi, një i ri nga Prishtina e ka parë këtë aeroplan para 5 viteve në një tjetër ekspeditë dhe këtë herë thotë se kishin ardhur për të parë se sa dhe si kanë ndryshuar pjesët e tij.

 

“Meqenëse kemi qenë më të organizuar, në bashkëpunim me institucionet këtu na kanë ofruar dhe koordinata të sakta. Ka qenë shumë më e lehtë për ne, pa pjesën e kërkimit. Kemi parë pjesë të mbetura dhe të vogla të avionit”, tregon ai.

 

Por përveç interesit për aeroplanin, për Kasumin ngjall shumë kuriozitet edhe bota e pasur ujore e liqenit të Ohrit, e cila mund të shijohet falë tejdukshmërisë të lartë të ujit.

 

Aeroplani i Luftës së Dytë Botërore është një Speed Fire i cili është rrëzuar në një thellësi prej 7 metrash në liqen gjatë luftimeve.

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara