e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Një ekip gjahtarësh thesaresh mund të jetë në prag të zbulimit të thesarit më të madh në botë që thuhet se vlen 17 miliardë euro. Ekipi i njohur si “Tempulli i Dymbëdhjetë” është duke kërkuar në Finlandë që nga viti 1987 për atë që njihet si “Lemminkainen Hoard” i cili përbëhet nga ar, xhevahire dhe artefakte.

 

Grupi ka kaluar edhe këtë verë duke kërkuar për thesarin, duke punuar 6 orë në ditë, 7 ditë në javë. Mediat britanike thonë se ai gjendet në një shpellë brenda së cilës thuhet se ka 50 mijë gurë të çmuar, duke përfshirë rubinë, safirë, smeralde dhe diamante.

 

Aty mendohet të ketë rreth 1 mijë artefakte që datojnë mijëra vjet më parë si dhe një numër statujash prej ari 18 karatësh në madhësi reale. Anëtarët e grupit kanë udhëtuar nga e gjithë bota, duke përfshirë Rusinë, Australinë, SHBA-në, Suedinë, Norvegjinë, Gjermaninë dhe Holandën, për t’u bashkuar në këtë kërkim.

 

“Po kuptoj se është bërë një përparim i rëndësishëm dhe se ekuipazhi po ndihet veçanërisht i emocionuar” – tha për mediat Carl Borgen, 60-vjeçari që udhëheq këtë mision. Ekzistenca e thesarit u pranua në vitin 1984 kur pronari i tokave Ior Bock tha se familja e tij ishin pasardhës të drejtpërdrejtë të fisit “Lemminkäinen” që shfaqet në mitologjinë pagane finlandeze.

 

Bock pretendoi se dhoma në pronat e tij ishte vulosur me pllaka guri në shekullin e 10-të për të mbrojtur thesarin nga pushtuesit. Bock, i cili ishte një tetraplegjik pas një goditjeje me thikë në qershor 1999, u vra nga ish-asistentët e tij në vitin 2010, por kërkimi për thesarin vazhdoi edhe pas vdekjes së tij.

 

Mendohet se thesari është fshehur diku në shpellat Sibbosberg, 20 milje në lindje të kryeqytetit finlandez Helsinki. Grupi beson se tashmë është vetëm disa metra larg nga zbulimi i thesarit dhe mendon se vera e ardhshme mund të jetë koha kur ai të zbulohet.

 

Grupi fillestar që filloi punën e gërmimit në vitin 1987 përbëhej nga 24 persona, 12 burra dhe 12 gra, edhe pse tani kanë mbetur vetëm 2 persona nga ekipi fillestar.

 

 

Më shumë

I thanë se kishte 7 fëmijë, gruaja nga Mali lind 9

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar për një herë.   Halima Cisse, 25-vjeçare ka lindur fëmijët me prerje cezariane më 4 maj në Marok, pasi ka pasur nevojë për trajtim special, kanë njoftuar autoritetet shëndetësore të […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

Moda në kohën e pandemisë, në Paris organizohet sfilata javore përgjatë lumit Sena

Një festim ndryshe është organizuar në Paris për javën e modës, ku marka e njohur pariziene “AMI” I ka paraqitur veshjet në një sfilatë të mbajtur përgjatë lumit të Senës.   Modele femra dhe meshkuj kanë dalë njëri pas tjetrit për të prezantuar krijimet e markës, të cilat stilisti i cilësoi si pjesë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara