e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

 

Lëvizja për Shoqërinë dhe Paqen tha se: “Nderimi i dëshmorëve kërkon padi (ndaj Francës) në nivel ndërkombëtar”

 

 

Një parti politike në Algjeri të dielën bëri thirrje për ndjekjen penale të Francës në gjykatat ndërkombëtare për krimet që ajo kreu në Algjeri gjatë 132 viteve të sundimit të saj kolonial, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Në një deklaratë për 60-vjetorin e masakrës së policisë franceze të demonstruesve paqësorë algjerianë në Paris, duke kërkuar pavarësinë e vendit të tyre, Lëvizja për Shoqërinë dhe Paqen tha: “Nderimi i dëshmorëve kërkon padi (ndaj Francës) në nivel ndërkombëtar”.

 

Më 17 tetor të vitit 1961 mbi 300 demonstrues paqësorë algjerianë u vranë nga policia franceze, shumë prej të cilëve u hodhën në lumin Seine.

 

Krimet e Francës përfshijnë masakrën e saj ndaj gati 4.000 besimtarëve muslimanë gjatë epokës koloniale, e cila u përfshi nga viti 1830 deri në vitin 1962.

 

Besimtarët u vranë derisa organizuan qëndrim me ulje në xhaminë osmane të quajtur Ketchaoua, në një përpjekje për ta ndaluar atë nga shndërrimi në kishë.

 

“Franca na kolonizoi për 132 vjet, gjatë të cilave ka pasur krime të tmerrshme që nuk mund të fshihen me fjalë të bukura”, tha presidenti algjerian Abdelmadjid Tebboune në një intervistë televizive të dielën e kaluar.

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara