e martë 25 janar 2022
e martë 25 janar 2022

Njeriu më i pasur i botës viziton Shqipërinë, ekuipazhi i filantropit me ish-forca të armatosura britanike

 

 

Multimiliarderi Jef Bezos ka zgjedhur Shqipërinë si destinacion për të vizituar gjatë kësaj Vere. Jahti i tij prej 400 milionë dollarësh “Flying Fox” është ankoruar në portin e Sarandës, ndërsa vetë filantropi ka eksploruar bukuritë që sjell bregdeti i bukur i Jonit.

 

Nga të dhënat e mediave ndërkombëtare, jahti në kuvertën e tij ka edhe një helikopter. Në brendësi të jahtit ka një kinema, një pishinë 13 metra të gjatë, disa dhoma gjumi, salla për pritjen e mysafirëve etj. Ndërtimi i këtij jahti ka përfunduar në vitin 2019,  ndërsa për mirëmbajtjen e tij vjetore ka një kosto rreth 15 milionë dollarë.

 

Shumica e ekuipazhit që shërbejnë në jahtin e “Flying Fox”  janë ish-forcat e armatosura britanike. Jef Bezos ka një pasuri prej 210 miliardë dollarë dhe renditet si njeriu më i pasur i botës.

 

 

 

Më shumë

Turizmi, kombinimi mes modelit masiv dhe ekskluziv pati sukses

Intervistë me Arben Çipa, Shoqata e Hotelierëve në Sarandë     Saranda, që pati vitin më të mirë turistik këtë verë, pas një sezoni të dobët të vitin 2020, duket se ka gjetur sekretin për suksesin. Arban Çipa, nga Shoqata e Hotelierëve në Sarandë, shprehet se modeli i kombinuar mes turizmit ekskluziv dhe atij masiv […]

Pashaliman – Orikum: Baza ushtarake, parku arkeologjik, apo të dy? Kjo është çështja!

Vizita turistike në Parkun Arkeologjit të Orikut aktualisht  kalon nëpërmjet portës dhe territorit të Bazës Ushtarake të Pashalimanit. Turistit dhe vizitorit  i duhet që përveç biletës hyrëse, të paraqesë kartën e identitetit dhe në hapësirën rreth një km të bazës ushrarake detyrimisht duhet të shoqërohet nga një punonjës i shërbimit të funksioneve  të tyre: […]

Njerëzit u lidhën dorë më dorë për të shpëtuar pushuesit, çfarë ndodhi në Shëngjin

Një akt heroik kanë kryer sot Vrojtuesit e Plazhit në Shëngjin.   Luçjano Marku dhe Bekris Dragusha me shumë guxim kanë shmangur një tragjedi të vërtetë.   Federata e Vrojtuesve e Shqipërisë thotë se tre pjesëtarë të një familje nga Ferizaj i Kosovës, babai dhe dy vajzat e tij adoleshente kanë rrezikuar jetën.   […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër Italisë, është i pasur me bukuri natyrore dhe ka disa nga plazhet më të bukura në Ballkan, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Il corriere della sera” (https://viaggi.corriere.it) Vitet e fundit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara