e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

 

NOMA, restoranti i shqiptarit nga Tetova Rene Redzepi është zgjedhur restoranti më i mirë në botë për vitin 2021. Restoranti që ndodhet në Kopenhagë të Danimarkës u vlerësua me çmim të parë në mesin e 50 restoranteve më të mira në botë. NOMA kishte qenë në majë të klasifikimeve edhe më herët në vitet 2014, 2012, 2011 dhe 2010.

 

Konkursi ‘50 restorantet më të mira në botë’, i cili u zhvillua në Antwerp, Flanders, nga data 3-5 tetor, vlerësoi NOMA për menunë e saj novatore dhe përdorimin e përbërësve të veçantë ushqimorë.

 

“Asnjë udhëtim në NOMA nuk është kurrë i njëjtë, me René Redzepi dhe ekipin e tij duke kërkuar vazhdimisht për përbërës të papritur dhe duke i kthyer ata në pjata të bukura”,  thuhet në dedikimin e çmimit për fituesin.

 

 

Më herët gjatë këtij viti, NOMA u vlerësua me tri yje ‘Mishelin’. ‘Mishelin’ vuri në dukje ‘lidhjen e fortë të restorantit me natyrën dhe qasjen holistike, duke përdour përbërës të pazakontë sezonalë në pjata krijuese dhe komplekse’.

 

 

Në intervistën e tij të parë pasi NOMA mori çmimin e madh, Rene Redzepi tregoi se sa i rëndësishëm ishte ky vlerësim për të dhe stafin e tij pas një sfide 18-mujore në këtë industri.

 

“Është e mahnitshme, pa pasur nevojën të ndihet si një rekord i thyer. Është e mahnitshme veçanërisht në këto momente”, tha Redzepi. Ai shtoi se për shkak të COVID-19, ceremonia e marrjes së çmimit ishte e para prej një kohe të gjatë që gjendej në një grumbull aq të madh njerëzish.

 

“Bota ngadalë po mësohet se si të jetojë me këtë virus, dhe ndoshta bashkimi ynë sot është një ogur për të ardhmen!” tha fituesi i çmimit të madh.

 

Këto janë 10 restorantet më të mirë në botë për vitin 2021

 

Noma – Kopenhagë, Danimarkë

Geranium – Kopenhagë, Danimarkë

Asador Etxebarri – Atxondo, Spanjë

Central – Lima, Peru

Disfrutar – Barcelonë, Spanjë

Frantzen – Stokholm, Suedi

Maido – Lima, Peru

Odette – Singapor, Japoni

Pujol – Mexico City, Meksikë

The Chairman – Hong-Kong, Kina

Më shumë

Edhe kinezët mbërrijnë në Hënë

Kina ka mbërritur në Hënë më 1 Dhjetor. Pozicionimi është verifikuar në një zonë vullkanike që mendohet se është 1.3 miliardë vjeçare, e quajtur Oqeani i Stuhive.   Sonda që ka prekur sipërfaqen e Hënës është e pajisur me telekamerë, sektometër, radarë dhe një trapan për të shpuar sipërfaqen. Qëllimi i misionit është […]

Për herë të parë pas 100 vitesh, shtyhen karnavalet në Rio de Zhanejro

Për herë të parë prej më shumë se 100 vjetësh festa e karnavaleve në Rio de Zhanejro, që zhvillohet në muajin shkurt, do të shtyhet për shkak të pandemisë.   Organizatorët e shoqatës së shkollave të kërcimit samba “Independent League of Rio de Janeiro Samba Schools” (Liesa) thanë se paradat e grupeve të kërcimit […]

“Çmimet Nobel” do të jepen online

Ceremonitë e “Çmimit Nobel” për këtë vit nuk do të zhvillohen. “Fituesit do të shpallen vetëm në internet për shkak të pandemisë”, bëhet e ditur në deklaratën e publikuar të martën nga Fondacionit Nobel, i cili administron ndarjen e çmimeve prestigjioze. Kjo është hera e parë që prej vitit 1944 që ceremonitë nuk do […]

“TikTok”, aplikacioni jo i lojërave më i shkarkuar në 6-mujorin e parë të sivjetshëm

Aplikacioni kinez për ndarjen e videove “TikTok” ka arritur në vendin e parë si aplikacioni jo i lojërave më i shkarkuar në gjashtëmujorin e parë të këtij viti.   Ky aplikacion dhe varianti i tij kinez “Douyin” janë instaluar mbi 620 milionë herë në gjashtëmujorin e parë, të ndjekur nga “WhatsApp” dhe “Zoom”.   Aplikacioni […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara