e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Shërbimi hekurudhor i mallrave Kinë-Evropë shënoi një rekord të ri mujor në prill, në kushtet e pandemisë së koronavirusit të ri.

 

Grupi Shtetëror i Hekurudhave i Kinës thotë se qarkullimi i trenave të mallrave regjistroi një rritje të fortë muajin e kaluar, me gjithsej 979 udhëtime, 46 për qind më shumë se në prillin e vjetshëm, duke mbajtur 88 000 kontejnerë me madhësi standarde.

 

Pothuajse 3 000 udhëtime janë bërë gjatë katër muajve të fundit, 24 për qind më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Mbi 260 000 kontejnerë u transportuan në mes të dy rajoneve, me një rritje 27 për qind.

 

Trenat e mallrave gjithashtu kanë luajtur një rol vendimtar për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë në Evropë, duke dërguar sasi të mëdha të furnizimeve mjekësore. CRI

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara