e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ofruar një autorizim të posaçëm për përdorimin e vaksinës Sinovac të Kinës. Kjo është vaksina e dytë kundër koronavirusit e Kinës që arrin të marrë autorizimin e OBSH-së.

 

OBSH-ja tha përmes një komunikate më 1 qershor se rreth gjysma e njerëzve që kanë marrë dy doza të vaksinës kanë siguruar mbrojtje nga simptomat e COVID-19.

 

OBSH tha se në hulumtim kanë marrë pjesë vetëm disa të moshuar, kështu që nuk mund të vlerësonte se sa efektive ishte vaksina tek njerëzit mbi moshën 60 vjeç.

 

“Megjithatë, OBSH-ja nuk rekomandon një kufi të moshës për vaksinën”, tha agjencia, duke shtuar se të dhënat e mbledhura nga përdorimi i Sinovac në vendet e tjera “kanë treguar se vaksina mbase ka një efekt mbrojtës tek personat e moshuar”.

 

Autorizimi i OBSH-së lejon blerjen e vaksinës nga ana e donatorëve dhe agjencive tjera të OKB-së përfshirë iniciativën COVAX që ndihmon në furnizimin dhe shpërndarjen e vaksinave për vendet e varfra.

 

Muajin e kaluar, OBSH-ja autorizoi vaksinën kundër COVID-19 të prodhuar nga firma shtetërore kineze Sinopharm. OBSH-ja ka licencuar gjithashtu vaksina të zhvilluara nga Pfizer-BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna dhe AstraZeneca.

 

Përpjekja për shpërndarjen e vaksinave nga COVAX është ngadalësuar ndjeshëm. Furnizuesi i saj në Indi ka njoftuar se deri në fund të vitit nuk do të jetë në gjendje të sigurojë më vaksina.

 

Deri më sot, nuk ka ndonjë marrëveshje ndërmjet COVAX dhe Sinovac për sigurimin e dozave të vaksinave.

 

Më shumë

OBSH: Vdekjet nga orari i gjatë i punës janë në rritje

Puna mbi 55 orë në javë mund të jetë “rrezik serioz për shëndetin”, zbulon një studim i ri. Qindra mijëra njerëz vdesin çdo vit për shkak të orëve të gjata të punës dhe pandemia mund të jetë duke i përkeqësuar gjërat.   Orët e gjata të punës kanë çuar në qindra mijëra vdekje çdo […]

Autonomia spitalore nis nga Fieri

Spitali i Fierit do të ketë 150 shtretër dhe 398 punonjës, 56 prej të cilëve do të vijnë nga sistemi shëndetësor turk, duke përfshirë mjekë dhe staf administartiv” Të dhënat u bënë me dije nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastiliu e cila tha se spitali ka përfunduar dhe do të […]

Shënohen rastet e para të trombozës tek personat e vaksinuar

60% e shqiptarëve pranojnë vaksinimin kundër koronavirusit, ndërkohë që 11 % kanë marrë dozën e parë anti Covid dhe rreth 20 mijë persona mund të quhen të imunizuar me të dyja dozat.   Shefja e Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino gjatë prezantimit të një studimi në Akadaminë e Shkencave […]

Situata e qëndrueshme epidemiologjike dhe muaji i Ramazanit, ekspertët lehtësojnë masat kufizuese

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, kanë bërë të ditur vendimet e fundit, të lehtësimit të disa masave në vend. Nisur nga situata epidemiologjike dhe ecuria e procesit të vaksinimit antiCOVID, Manastirliu deklaroi masat e reja që fillojnë nga dita e hënë, datë 12 Prill. “Në vlerësim […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara