e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Ndonëse e ka paralajmëruar vazhdimisht rrezikun e përhapjes së koronavirusit, OBSH thotë se masat e reja të izolimit në vendet evropiane nuk janë të nevojshme.

 

Udhëtimet e pushimeve kanë bërë që në kontinentin e vjetër të ketë një rritje shqetësuese të numrit të rasteve të të infektuarve. Por Hans Kluge, kreu i degës evropiane të OBSH-së tha se “ ne mund ta menaxhojmë virusin dhe ta bëjmë ekonominë të funksionojë”.

 

Italia, Franca, Spanja dhe Gjermania janë ndër vendet ku është shënuar shtim të infektimeve me Covid-19 në këtë periudhë. Në 20 gusht, Italia regjistroi 845 raste të reja, niveli më i lartë ditor ky i infektimeve që nga muaji maj. Franca raportoi 4.700 raste, ndërsa Gjermania 1,707 të tilla, që për këtë vend, përbëjnë shifrën më të lartë që prej muajit prill. Por pavarësisht kësaj situate, numri i rasteve të reja në Shtetet e Bashkuara mbetet ende shumë më i lartë se në Europë, duke shkuar në 46.000 të tilla, raporton TCH.

 

Të dhënat e Universitetit prestigjioz Johns Hopkins tregojnë se në gjithë botën numri i të infektuarve me Covid-19 ka mbërritur në 22 milionë.

Më shumë

25 vjet përkujtime të Holokaustit në Bundestagun Gjerman

Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit ose kryetarët e shteteve të ftuar në parlamentin gjerman flasin edhe për rreziqet aktuale.   “Gjenocid” – a është ky term i përshtatshëm për të përshkruar shfarosjen sistematike të gjashtë milionë hebrenjve gjatë Luftës së […]

Suedia merr kryesinë e OSBE-së

Kryetarja e Përgjithshme e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. (MPJ Suedi / Kristian Pohl)     Suedia mori kryesimin e OSBE-së, dhe vitin e ardhshëm do të përqendrohet në mbrojtjen e rendit evropian të sigurisë, adresimin e konflikteve të zgjatura dhe rritjen e demokracisë dhe barazisë gjinore.   “Suedia është […]

BREXIT – Babai i Boris Johnson. bën kërkesë për pasaportë franceze: “Unë do të jem gjithmonë evropian, kjo është e sigurt”

Ndërsa britanikët u ndanë nga BE-ja, Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik, kërkon shtetësinë franceze. Kjo ka shkaktuar komente shpotitëse.   Pas zbatimit përfundimtar të Brexit-it, pra largimit të Britanisë së Madhe nga tregu i brendshëm i BE dhe bashkimit doganor, babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, deklaroi se do të bëjkërkesë për të […]

Kina dhe BE shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën (30.12.2020) se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.   Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara