e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën zhvilloi një takim urgjent të ministrave të shëndetësisë nga Rajoni Evropian i OBSH-së për parashikimet COVID-19 për sezonin e dimrit

 

Këtë javë, rajoni evropian regjistroi incidencën më të lartë javore të rasteve COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, me mbi 1.5 milion raste të raportuara në 7 ditët e fundit. Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara është zhvendosur nga 7 në 9 milion në vetëm 14 ditë dhe, sot, Evropa tejkaloi 10 milion raste.

 

Një incidencë shumë e lartë 14-ditore me mbi 200 raste për 100,000 popullsi po shihet në një shumicë të konsiderueshme të vendeve evropiane.

 

Shtrimet në spital janë rritur në nivele të papara që nga pranvera (mbi 10 për 100,000 popullsi në një të tretën e vendeve raportuese në Evropë).

 

Vdekshmëria gjithashtu ka marrë një ngritje të mprehtë (një rritje prej 32% në të gjithë Rajonin javën e kaluar). Virusi është përhapur përsëri në grupet e moshuara dhe në rrezik, dhe ekskluziviteti i të rinjve në pjesën e përhapjes nuk vlen më. Sinjalet e hershme të vdekjes për të gjitha shkaqet nga disa vende japin një paralajmërim të qartë: ne mund të tërhiqemi shpejt në vdekshmëri të konsiderueshme të tepërt.

 

Ndërsa sistemet e testimit nuk kanë ecur me ritmin në një kontekst të transmetimit me shpejtësi të lartë, nivelet e pozitivitetit të testit kanë arritur nivele të larta, me nivele pozitiviteti që tejkalojnë 5% në shumicën e vendeve evropiane.

 

Evropa është edhe një herë në epiqendër të kësaj pandemie. Duke rrezikuar të tingëlloj alarmist, unë duhet të shpreh shqetësimin tonë real dhe të përcjell angazhimin tonë të palëkundur për të qëndruar pranë jush dhe për t’ju mbështetur sa më mirë që të mundemi.

 

Unë thirra këtë takim për të paraqitur një mundësi që ju të shprehni shqetësimet tuaja më serioze dhe që ne të reflektojmë dhe shkëmbejmë përvojat kolektive. Ndjej seriozitetin e situatës që e kërkon.

 

Partneri ynë, Instituti për Matjet dhe Vlerësimin e Shëndetit (IHME), u paraqiti sot 53 Shteteve Anëtare të OBSH-së Rajonin Evropian parashikimet për COVID-19 për Rajonin gjatë periudhës së dimrit. Megjithëse parashikimet janë kthjelluese, ato demonstrojnë gjithashtu modelim mbi efektivitetin e strategjive që mund të na ndihmojnë të zvogëlojmë ndikimin negativ të parashikuar në popullatat tona dhe në sistemin tonë shëndetësor.

 

Pyetja kryesore që shumë vende po bëjnë është nëse duhet të mbyllen apo jo, dhe kur bëhet e nevojshme një bllokim?

 

Ne e dimë që bllokimet, në shkallën e atyre që janë parë në fillim të këtij viti, do të shkurtojnë transmetimin e komunitetit dhe do t’i japin sistemit shëndetësor hapësirën e nevojshme për t’u rikuperuar dhe shkallëzuar në mënyrë që të mund të trajtojë rastet e rënda të COVID-19 dhe të ofrojë shërbime thelbësore shëndetësore.

 

Por ne gjithashtu e dimë që bllokimet e plota do të nxisin kërkesën e kujdesit shëndetësor mendor dhe do të nxisin një rritje të dhunës në familje ndërsa ulin frekuentimin në spital për gjendje kronike, duke rezultuar në vdekje të parakohshme nga ato kushte.

 

Ndikimi indirekt i lidhur me njerëzit që bien në vështirësi financiare dhe kthehen në sigurimet shoqërore do të rezultojë në ndikim të mëtejshëm ekonomik dhe zgjat kohën e rimëkëmbjes ekonomike. Duke pasur parasysh këto realitete, ne i konsiderojmë bllokimet kombëtare një mundësi të fundit sepse ato anashkalojnë mundësinë akoma ekzistuese për të angazhuar të gjithë në masat themelore dhe efektive.

Të ashtuquajturat bllokime nuk duhet të nënkuptojnë atë që nënkuptonin në mars ose prill.

 

 

Më shumë

Pfizer nxjerr ilaçin e ri kundër Covid-19, uli me 90 për qind shtrimet në spital dhe vdekjet

Kompania Pfizer Inc. tha të premten se ilaçi i saj eksperimental antiviral për COVID-19 uli me gati 90% rastet e shtrimeve në spital dhe vdekjeve tek të rriturit me rrezikshmëri të lartë, ndërsa kjo kompani hyn në garë për të sjellë në tregun amerikan pilulën e parë të lehtë për t’u përdorur kundër koronavirusit. […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

Tetori Rozë – 1 në 8 gra me kancer gjiri!

Tetori, në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit.   Jepini vetes vetëm 30 minuta kohë për shëndetin tuaj.  Sot 1 në 8 gra diagnostikohet me kancer të gjirit.  Kapja e hershme e kësaj sëmundje të shpëton nga vdekja. Mesazhi vjen nga gra që janë përballuar me sëmundjen […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara