e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

E mërkura nuk ishte një ditë e mirë për Napolitanët supersticiozë.

 

Gjaku i San Gennaro, mbrojtësi i Napolit, nuk arriti të lëngëzohet pavarësisht nga dy raunde lutjesh nga besimtarët, të cilat disa në qytetin jugor të Italisë i shohin si një ogur i gjërave të këqija që do të vijnë.

 

Një shishkë që përmban gjakun e tharë të dëshmorit të shekullit të katërt vihet në shfaqje publike tre herë në vit në katedralen e qytetit dhe besimtarët luten për lëngëzimin e saj, të njohur si “Mrekullia e San Gennaro”.

 

Kjo nuk ndodhi të Mërkurën, pavarësisht orëve të lutjes në mëngjes dhe një Meshe të veçantë pasdite. Më pak njerëz se normalisht u lejuan të hynin në katedrale për shkak të kufizimeve të koronavirusit.

 

Shkencëtarët thonë se substanca brenda shishkës së mbyllur duket se është gjak i tharë, por nuk mund të shpjegojnë pse ndonjëherë kthehet në lëng dhe ndonjëherë jo.

 

Napoletanët nervozohen nëse diçka e tillë nuk ndodh në ditën e festës së shenjtorit, 19 shtator, por më pak në dy ditët e tjera shishja nxirret për adhurim publik – të shtunën para të dielës së parë të majit dhe më 16 dhjetor.

 

Kur gjaku nuk arriti të lëngëzohet më 19 shtator 1980, një tërmet masiv goditi Italinë e Jugut dy muaj më vonë, duke vrarë më shumë se 3,000 njerëz.

 

Të mërkurën kardinali i qytetit, Crescenzio Sepe, u tha besimtarëve që të mos shqetësoheshin shumë. “Nëse diçka duhet të shkrihet, ato janë zemrat e njerëzve”, tha ai.

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara