e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

Një operacion ndërkombëtar i drejtuar nga Italia dhe i zhvilluar në disa vende të Europës ka vënë në pranga 55 persona, mes të cilëve 27 shqiptarë, 23 nigerianë, 4 italianë dhe 1 shtetas nga Gambia.

 

Ata akuzohen për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike nga Shqipëria drejt Italisë. Sipas mediave italiane, droga nisej nga Vlora me destinacion brigjet italiane.

 

Pasi ngarkesa mbërrinte në Itali, hynin në lojë grupet nigeriane, të cilat merreshin me transportin nëpër zonat e tjera italiane.

 

Operacioni u zhvillua njëkohësisht në disa vende; në Breshia, Modena, Macareta, Xhenova, Parma, Reggio Calabria, në qytetin e Këlnit në Gjermani dhe në Vlorë ku u arrestua një person.

 

Hetimet janë kryer nga Anti-Mafia italiane dhe vlerësohet se organizata kriminale ka trafikuar tonelata kanabisi gjatë periudhave të ndryshme kohore.

 

Më shumë

PD e gatshme për reformë të re zgjedhore

Partia Demokratike është e gatshme për reforme të re zgjedhore. Kështu deklaroi anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike dhe deputeti i zgjedhur, Oerd Bylykbashi.   Bylykbashi deklaroi se duhet një ndryshim rrënjësor i sistemit zgjedhor dhe ashpërsim i ligjeve që ndalojnë keqpërdorimin e burimeve shtetërore.   Ai sqaroi se reforma e ardhshme zgjedhore […]

Zgjedhjet – KQZ vendos shpërndarjen e mandateve për deputetë në 12 qarqet e vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka njoftuar ditën e sotme ndarjen e deputetëve për çdo qark të vendit. Komisioneri Shtetëror, Ilirjan Celibashi ka miratuar rezultatin e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit.     Pra, Partia Socialiste ka marrë nga zgjedhjet 74 mandate deputetësh Partia Demokratike 59, Lëvizja Lëvizje për Integrim 4 dhe Partia […]

Nuk ka çelje negociatash për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Zëvendëspresidentja e Bashkimit Evropian, Paula Zacarias ka konfirmuar se nuk ka çelje negociatash për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.   Shkak është bërë veto-ja e vendosur nga Bullgaria për Maqedoninë e Veriut, nga e cila u prek edhe Shqipëria. Këtë herë të gjitha vendet ishin pro hapjes së negociatave për Shqipërinë, madje dhe […]

Negociatat – Soreca: Hera e parë që të gjithë janë pro Shqipërisë, shansi tjetër në tetor

Një ditë para mbledhjes së Këshillit të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian, ambasadori i Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca në intervistën e tij për Euronews Albania, shprehet se ndarja e rrugëve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt BE-së nuk duket të jetë një opsion, të paktën i afërt.   “Të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara