e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Dhjetëra mijëra vetë u grumbulluan në Berlin në një demonstratë kundër kufizimeve të vendosura për zbutjen e pandemisë së Coronës, pa respektim të masave për mbajtjen e protestës. Një demonstratë u shpërbë nga policia.

 

Të shtunën (29.08) protestuan dhjetëra mijëra vetë në Berlin kundër kufizimeve të Coronës. Në masë të madhe protestuesit nuk respektonin masat mbrojtëse kundër pandemisë. Në demonstratë morën pjesë shumë më tepër persona, se sa ishte menduar, një sfidë për autoritetet e sigurisë në Berlin, shkruan dpa.

 

Përreth zonës qeveritare në Berlin u grumbulluan tre grupime të madhe njerëzish dhe mitingje. Shumë demonstrues, ngjitur me njëri-tjetrin dhe pa maska, vazhduan rrugën nga Porta e Brandenburgut drejt Friedrichsstraße në Berlin, deri kur policia për shkak të mos respektimit të masave mbrojtëse, e deklaroi të përfunduar demonstratën. Kurse një protestë në monumentin e fitores dhe një miting i ekstremistëve të djathtë dhe nacionalistëve para ndërtesës së Bundestagut zgjati deri në orët e pasdites.

 

 

Përplasje të dhunshme

 

Sipas të dhënave të policisë, në momentin e shpërbërjes së demonstratës ka pasur përplasje të dhunshme me policinë. Një zëdhënës i tha agjencisë së lajmeve, epd, se para ambasadës ruse, jo larg Portës së Brandenburgut, janë hedhur shishe kundër policëve. Ka pasur edhe disa ndalime nga policia.

 

Vetëm në demonstratën në Friedrichstraße morën pjesë sipas të dhënave të policisë rreth 18.000 vetë. Në mbrëmjen e së dielës, senatori i Berlinit për çështjet e brendshme, Andreas Geisel (SPD) bëri fjalë për disa dhjetëra mijëra demonstrues, nga 35.000-38.000 vetë.

 

Një pjesë e demonstratave u organizua nga lëvizja e Shtutgartit”Querdenken 711”, e cila e kreu mitingun e saj para Portës së Brandenburgut. Aty u grumbulluan edhe të rinj e të moshuar, me tollombace si edhe familje me fëmijë. Por edhe ekstremistët e djathtë bënë thirrje për demonstrata dhe u mblodhën para ndërtesës së Bundestagut në Berlin. Gjatë mitingut ata kërkuan rrëzimin e qeverisë. Mes demonstruesve shiheshin edhe simbole të lëvizjes konspirative, „Qanon”. Shumë sllogane mohonin ekzistencën e virusit Corona. Herë pas here protestuesit thërrisnin “Rezistencë”.

Më shumë

25 vjet përkujtime të Holokaustit në Bundestagun Gjerman

Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit ose kryetarët e shteteve të ftuar në parlamentin gjerman flasin edhe për rreziqet aktuale.   “Gjenocid” – a është ky term i përshtatshëm për të përshkruar shfarosjen sistematike të gjashtë milionë hebrenjve gjatë Luftës së […]

Suedia merr kryesinë e OSBE-së

Kryetarja e Përgjithshme e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. (MPJ Suedi / Kristian Pohl)     Suedia mori kryesimin e OSBE-së, dhe vitin e ardhshëm do të përqendrohet në mbrojtjen e rendit evropian të sigurisë, adresimin e konflikteve të zgjatura dhe rritjen e demokracisë dhe barazisë gjinore.   “Suedia është […]

BREXIT – Babai i Boris Johnson. bën kërkesë për pasaportë franceze: “Unë do të jem gjithmonë evropian, kjo është e sigurt”

Ndërsa britanikët u ndanë nga BE-ja, Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik, kërkon shtetësinë franceze. Kjo ka shkaktuar komente shpotitëse.   Pas zbatimit përfundimtar të Brexit-it, pra largimit të Britanisë së Madhe nga tregu i brendshëm i BE dhe bashkimit doganor, babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, deklaroi se do të bëjkërkesë për të […]

Kina dhe BE shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën (30.12.2020) se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.   Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara