e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

Nga testimet e kryera në 24 orët e fundit, u konfirmuan 18 infektime të reja me koronavirus, ku mes tyre është edhe një paciente e prekur me tumor.

Bëhet fjalë për një paciente ditore, e cila bënte terapi me rreze tek spitali Onkologjik.

Pas konfirmimit të rastit të saj, po iu bëhet tamponë mjekëve dhe infermierëve, teksa priten rezultatet e tyre.

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije paraditen e sotme se shpërndarja e rasteve të reja në orët e fundit është 11 në Tiranë, 4 në Krujë, 2 në Berat dhe një në Durrës.

Në të gjithë vendin nga 898 të prekur, aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Krujë, Shkodër, Kamëz.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si Tiranë 81; Krujë 47; Shkodër 16; Kamëz 12; Fier 5; Berat 5; Elbasan 2; Durrës 2; Kurbin 1; Mirditë 1 dhe Korçë 1.

 

14 maj 2020

 

 

 

Më shumë

24 Bimët magjike të tokës shqiptare – zbuloni llojet mjekësore dhe aromatike

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato aromatiket apo medicinalet që janë përdorur gjerësisht nga mjekësia popullore ndër shekuj. Ndër to renditen dhe ato që në botë kërkohen vazhdimisht, e madje edhe eksportohen nga vendi ynë të cilat AgroWeb.org j’ua […]

Qendrat shëndetsore në plazhe, në Velipojë e Theth 1 mijë persona kanë kërkuar ndihmë në një muaj

Prej 1 jave në spitalin e Shkodrës nuk është paraqitur asnjë qytetar me simptoma të dyshuara për covid! Për bluzat e bardha ky është një lajm i mirë. Por nuk po ndodh e njejta gjë me virozat e stinës! Kryesisht me simptoma gastro-intensinale apo edhe probleme kardiake, rastet që kanë nevojë për ndihmë mjekësore […]

Shefi i OBSH-së: E përjashtuam para kohe teorinë se koronavirusi mund të ketë rrjedhur nga laboratori

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë pranoi se kishte qenë i parakohshëm përjashtimi i një lidhjeje mes pandemisë së COVID-19-s dhe një rrjedhjeje të mundshme të virusit nga një laborator. Ai tha të enjten se i ka kërkuar autoriteteve kineze të jetë më transparente ndërsa shkencëtarët po kërkojnë të gjejnë origjinën e koronavirusit. […]

Në treg edhe kanabis Made in Germany

Pas disa muajsh skepticizmi në Gjermani nisi kultivimi i kanabisit për qëllime mjekësore. Korrja e parë ishte me sukses dhe ka nisur edhe furnizimi i farmacive.   Kompania kanadeze Aphria RX korri thuajse 50 kilogramë kanabis në plantacionin e saj të parë legal në Neumünster në landin Schleswig-Holstein në veri të Gjermanisë. Plantacioni i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara