Albanian Profile
e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

 

Një grup të rinjsh aktivistë kanë nisur mbledhjen e firmave të qytetarëve të Kurbinit në një nismë për rregullimin dhe rindërtimin e Pazarit të Milotit.

 

Situata disa dhjetëra vjeçare në këtë treg vazhdon të mbetet e njëjtë, me tregtarë nga e gjithë zona e Veriut që shkojnë atje dhe tregtojnë produktet e tyre në kushte aspak normale.

 

Më e rëndë situata bëhet në këto kushte pandemie, sidomos të dielën, kur Miloti mbledh qindra banorë për të shitur bagëti, produkte ushqimore dhe produkte industriale. Në mungesën e një tregu me parametrat e duhura gra, burra, fëmijë të moshuar ulen buzë rrugës për të tregtuar ato gjëra që kanë mundur të sajojnë për këtë javë.

 

Pikërisht për këtë, të rinjtë aktivistë të mbështetur nga “Lëviz Albania”, kanë iniciuar një projekt që ka në qendër rehabilitimin e Pazarit të Milotit. Ky treg ekziston që nga viti 1920, por të tillë degradim nuk e ka parë kurrë dhe çdo ditë që kalon, bëhet më keq.

 

Në një lidhje skype për “Wake Up”, aktivistja Aida Ajazi tregoi për çfarë do shërbejë konkretisht ky peticion.

 

“Ne jemi një grup aktivistësh të rinj nga rrethi i Kurbinit dhe ajo që na shqetësonte ne më së shumti, ishte gjendja në të cilën ndodhet Pazari i Milotit.

 

Për këtë u sensibilizuam si grup të rinjsh dhe vendosëm të marrin këtë nismë dhe me mbështetjen e ‘Lëviz Albania’ kemi filluar një sërë aktivitetesh.

 

Qëllimi kryesor është të ndërgjegjësojmë qytetarët e Kurbinit si fillim dhe zëri ynë të dëgjohet edhe në Bashki, që të rehabilitohet Pazari i Milotit”, u shpreh aktivistja.

 

 

Më shumë

Zgjedhjet – 107,024 persona do të votojnë për herë të parë

Kur na ndajnë 15 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka publikuar numrin e votuesve të rinj, që do kenë mundësi të votojnë këtë vit.   Në një postim në faqen e tij në Facebook, kreu i KQZ-së bën të ditur se janë 107 […]

Mbyllja e AGON Channel – Shqipëria humbet përfundimisht gjyqin, do i paguajë Becchettit 110 mln euro

Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “AGON” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke […]

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët – Imzot Frendo: Ëndrra e Jezusit edhe ëndrra jonё pёr njё Shqipëri më tё bukur

Ky është viti i dytë radhazi kur festa e Pashkës kremtohet në kushte pandemie. Besimtarët katolikë janë më të kufizuar për t’u mbledhur në grupime apo për të ndjekur meshën në Kishë. Megjithatë, mesha gjatë Javës së Madhe në vendin tonë ka vijuar, me besimtarët që kanë zbatuar rregullat kundër COVID-19.   Imzot Frendo: […]

30 Vjetori i masakrës së 2 prillit në Shkodër

Këtë vit mbushen 30 vite nga masakra e 2 prillit 1991ku mbetën të vrarë katër qytetarë shkodran. Pavarësisht pandemisë një prej organizatorëve të 2 prillit, Harris Murana i cili mbeti edhe i plagosur rëndë i kujton qytetarëve të Shkodrës që të mos e harrojnë 2 prillin, aq më tepër në këtë vit jubilee të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara