e diel 14 gusht 2022
e diel 14 gusht 2022

 

 

Në Ulqin është hapur edicioni i 20-të i Panairit të librit, ku marrin pjesë mbi 50 botues nga rajoni. Panairin e hapën drejtuesit e akademive të Malit të Zi, Shqipërisë dhe të Kosovës, të cilët theksuan rëndësinë e promovimit dhe nxitjes së leximit, veçanërisht tek të rinjtë e sotëm.

 

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi, Gjorgje Borozan në hapjen e Panairit, vuri në dukje rëndësinë tij.

 

“Jam tejet i gëzuar që gjendem në hapjen e këtij panairi, pasi libri dhe promovimi i tij paraqesin nxitjen më të fuqishme që të rinjtë e sotëm të lexojnë dhe të adhurojnë botimet e reja”, tha akademiku malazez Borozan.

 

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja e vlerëson panairin e librit në Ulqin si më të rëndësishmin në hapësirën shqiptare, për shkak se paraqet një sfidë të veçantë kulturore.

 

“ Është njëri ndër manifestimet më të rëndësishme dhe më të veçanta në hapësirën shqiptare, sepse për 20 vjet të organizosh një panair nuk është e lehtë. Ata që e kanë organizuar në vazhdimësi këtë panair e dinë se çfarë sakrifice është. Meqenëse vijë nga këto hapësira dhe duke qenë se kamë kaluar një kohë të gjatë në këtë vend, duhet të them se Ulqinin e kamë përceptuar si një vend ku gërshetohen historia për të jetuar kohërat dhe epokat dhe si vend frymëzimi për të bërë letërsinë “, tha zoti Kraja.

 

Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Skender Gjinushi shprehu kënaqësinë për pjesëmarrjen në panair duke theksuar mbështetjen e organizimit të këtyre ngjarjeve kulturore.

 

“Ne si pjesë e Akademisë së Shqipërisë shprehim kënaqësi që jemi pjesë e organizimit të këtij evenimenti dhe do të jemi gjithmonë pjesëtar aktiv për të mbështetur këtë ngjarje, por edhe për të përfituar në formë pozitive, sepse është një mënyrë për të ekspozuar botimet dhe patjetër që akademitë janë ato që së pari flasin nëpërmjet botimeve ashtu si shkenca, dija dhe çdo krijimtari tjetër fletë më së pari nëpërmjet botimeve”, tha zoti Gjinushi.

 

Gjatë ditëve të panairit do të organizohen mbrëmje letrare, promovime dhe prezantime të autorëve. Panairi do të përmbyllet me ceremoninë e ndarjes së çmimeve për veprat e autorëve pjesëmarrës në këtë ngjarje kulturore.

 

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara