e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Ambasadori amerikan, John Sullivan, do të kthehet në Moskë “këtë javë”, dy muaj pas largimit nga posti, për shkak të përkeqësimit të marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, tha zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price.

 

Pas takimit në Gjenevë, më 16 qershor, presidenti amerikan, Joe Biden, dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, kanë njoftuar se ambasadorët e tyre do të kthehen shpejt në misionet e tyre, në përpjekje për të ulur tensionet.

 

“Ne mbetemi të përkushtuar për hapjen e kanaleve të komunikimit me Qeverinë ruse, si një mjet për të çuar përpara interesat e SHBA-së, por edhe për të zvogëluar rrezikun e llogaritjeve të gabuara midis dy vendeve tona”, tha Price.

 

Ambasadori rus, Anatol Antonov, u kthye në SHBA më 20 qershor.

 

Ai u tha mediave ruse se është optimist dhe se dëshiron të ndihmojë në ndërtimin e marrëdhënieve “të barabarta dhe pragmatike”.

 

Antonov është tërhequr nga posti në muajin mars, pasi Biden ka thënë se pajtohet që Putin është “vrasës”.

 

Marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Rusisë janë përkeqësuar prejse Biden ka marrë detyrën e presidentit në muajin janar.

 

Uashingtoni ka sanksionuar Moskën për sulme kibernetike, për ndërhyrje në zgjedhjet në SHBA dhe për helmimin dhe burgosjen e politikanit rus opozitar, Aleksei Navalny.

 

Sullivan është tërhequr nga posti në muajin prill, pasi SHBA-ja dhe Rusia kanë ndërmarrë sanksione të ndërsjella dhe i kanë dëbuar diplomatët e njëra-tjetrës.

 

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara