e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Frika për përshkallëzim ushtarak të Kinës ndaj Tajvanit tregon se ishulli i vetëqeverisur “duhet të përgatitet” për një konflikt të mundshëm ushtarak, tha ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, në një intervistë ekskluzive për CNN.

 

Paralajmërimi i tij erdhi një javë pasi ishulli raportoi ndërhyrjen më të madhe ditore nga avionët ushtarakë kinezë në Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të vetëdeklaruar të Tajvanit (ADIZ).

 

 

Inkursioni me 28 avionë luftarakë kinezë përfshirë avionët luftarakë dhe bombarduesit nuk shkeli hapësirën ajrore sovrane të Tajvanit ose ligjin ndërkombëtar, por u pa si shfaqje e forcës nga Ushtria Çlirimtare e Popullit e Kinës.

 

“Si vendimmarrës të Tajvanit, ne nuk mund të rrezikojmë, duhet të jemi të përgatitur. Kur qeveria kineze thotë se ata nuk do të heqin dorë nga përdorimi i forcës dhe kryejnë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit, ne më mirë të besojmë se kjo është e vërtetë”.

 

Wu, i cili ka shërbyer si ministër i punëve të Jashtme që nga viti 2018, u akuzua nga Pekini në maj si një “separatist i fortë” pas vërejtjeve që ai bëri gjatë një konference shtypi, se Tajvani do të luftonte “deri në ditën e fundit” nëse sulmohej nga Kina.

 

“Ndalimi i ‘pavarësisë së Tajvanit’ është kushti i domosdoshëm për mbajtjen e marrëdhënieve paqësore”, tha Zhu Fenglian, një zëdhënës i Zyrës së Punëve të Tajvanit të Kinës.

 

“Joseph Wu ka provokuar në mënyrë të përsëritur dhe me arrogancë ‘pavarësinë e Tajvanit’ … ne do të marrim të gjitha masat e nevojshme për të ndëshkuar ashpër” pavarësinë e Tajvanit”.

 

Në përgjigje, Wu i tha CNN se ai është “i nderuar” të vihet në shënjestër nga autoritetet komuniste në Pekin. “Autoritarizmi nuk mund ta tolerojë të vërtetën. Nëse ata vazhdojnë të thonë se duan të më ndjekin për pjesën tjetër të jetës sime, unë nuk shqetësohem vërtet për këtë,” tha ai.

 

Tajvani dhe Kina janë qeverisur veçmas që nga fundi i një lufte civile më shumë se shtatë dekada më parë, në të cilën Nacionalistët e mundur u arratisën në Taipei.

 

Pekini vazhdon ta shikojë Tajvanin si një pjesë të pandashme të territorit të tij edhe pse Partia Komuniste Kineze nuk ka qeverisur kurrë ishullin demokratik me rreth 24 milionë njerëz.

 

Në vitin 2019, Presidenti kinez Xi Jinping i bëri thirrje Tajvanit të përqafojë “ribashkimin paqësor” me Kinën kontinentale, por refuzoi të përjashtonte përdorimin e forcës. Kërcënimi ushtarak, veçanërisht në lidhje me ato që Partia Komuniste i referohet si aktivitete “separatiste” mbetet një kërcënim i vazhdueshëm për Tajvanin.

 

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara