e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

Deputetët në parlamentin serb të martën votuan kundër debatimit të tre rezolutave të propozuara në lidhje me luftërat e viteve 1990 në ish-Jugosllavi.

 

Propozimi i parë i pasuksesshëm, për një rezolutë për të dënuar gjenocidin e boshnjakëve nga Srebrenica, u parashtrua nga gjashtë deputetë të grupit parlamentar të Luginës së Bashkuar-SDA Sanxhak, i cili e merr mbështetjen e tij nga zona e Sanxhakut me shumicë myslimane në Serbinë jugore.

 

“Qëllimi i rezolutës mbi gjenocidin në Srebrenicë është dënimi i ashpër i tij, por edhe ndalimi i çdo mohimi të këtij gjenocidi, lavdërimi i kriminelëve të luftës të dënuar dhe shpallja e gjenocideve të reja kundër popullit boshnjak”, tha një nga deputetët e propozoi atë, tha Enis Imamoviç në parlament.

 

Serbia nuk i njeh masakrat e Srebrenicës si gjenocid pavarësisht vendimeve të gjykatave ndërkombëtare.

 

Deputetja e Partisë Progresive Serbe në pushtet, Ana Karaxhiç, ishte një nga ligjvënësit që parashtroi propozimin e dytë të pasuksesshëm, për një rezolutë për krijimin e një komisioni “për të hetuar dhe përcaktuar numrin e viktimave të agresionit të NATO-s në 1999”. NATO bombardoi Jugosllavinë për ta detyruar presidentin Sllobodan Millosheviç t’i jepte fund represionit të tij ushtarak ndaj shqiptarëve të Kosovës.

 

Karaxhiç tha se “ne kemi një detyrim dhe përgjegjësi morale, por edhe përgjegjësi si deputetë, sepse këtu mund të formojmë një komision që do të përcaktojë, me emër dhe mbiemër, numrin e saktë të të vdekurve, me fjalë të tjera të vrarët në agresionin e NATO-s”.

 

Deputeti Miodrag Linta, nga koalicioni qeverisës, paraqiti propozimin e tretë të pasuksesshëm për një rezolutë parlamentare në lidhje me luftërat e viteve 1990.

 

Linta sugjeroi ndryshime në Ligjin për Veteranët e Luftës në mënyrë që të gjithë anëtarët e ushtrisë dhe milicisë të Republikës së Krajinës Serbe, një shtet i vetëshpallur rebel serb brenda Kroacisë, të kenë të drejtë për përfitime të veteranëve të luftës për gjithë kohën që shërbyen me forcat rebele. BRIN

 

Më shumë

Gjykata greke dënon me kusht 12 zyrtarë të burgut, për vdekjen e shqiptarit në qeli

Gjykata e Apelit e Selanikut dënoi të martën me kusht 12 zyrtarë të burgut të Nigritës, të gjetur fajtorë për shkaktim të torturës me lëndime trupore, ndaj ish të burgosurit shqiptar Kudret Kume, që në Greqi e kishte konvertuar emrin në Ilia Kareli.   42-vjeçari nga Shqipëria vdiq në burgun e Nigritës në […]

Prokuroria bullgare: Zjarri u shkaktua nga goditja e autobusit me gardhin metalik të autostradës

Prokuroria bullgare, e cila po e heton rastin e aksidentit të autobusit në të cilin e humbën jetën të paktën 44 vetë nga Maqedonia e Veriut të martën, tha të enjten se sipas gjetjeve të para, zjarri është shkaktuar nga goditja e fuqishme e autobusit në gardhin metalik të autostradës.   Kryeprokurori bullgar, […]

Kosovë-Serbi: Mospajtimi për asosacionin e komunave me shumicë serbe dhe ngecja e dialogut

Pala serbe thotë se Prishtina duhet të themelojë asociacionin e komunave serbe, para se të flasë për marrëveshje finale.   Prishtina thotë, se në dialogun Kosovë Serbi tashmë janë paraqitur edhe afatet kohore kur mund të ketë një marrëveshje finale gjithpërfshirëse, por kjo është kundërshtuar nga pala serbe, e cila thotë se nga Prishtina zyrtare […]

Bullgaria i mbetet bllokimit për Maqedoninë e Veriut, këshillon ndarjen e Shqipërisë

Bullgaria ka marrë vendim se nuk do ta heqë veton për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Sipas mediave bullgare, të cilat kanë cituar si burim “Sloboden Pechat”, ambasadori i Bullgarisë në BE, Rumen Alexandrov ka bërë me dije se Maqedonia e Veriut ende nuk i ka përmbushur kriteret […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara